Senátní volby v Praze 9 vyhrál scenárista David Smoljak. Volební účast byla jen 12 procent

Doplňující senátní volby v Praze 9 vyhrál David Smoljak kandidující za STAN. Získal 59,74 procenta hlasů a ve druhém kole porazil Jana Jarolíma (za ODS). K volbám v sobotu dorazilo necelých 12 procent voličů, v pátek to bylo 8,2 procenta.

Praha 9 (Aktualizováno: 16:57 13. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Smoljak | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Nový senátor obsadí místo v horní komoře parlamentu po Zuzaně Baudyšové za hnutí ANO. Ta v lednu rezignovala ze zdravotních důvodů. Vítěz doplňovacích voleb bude senátorem jen po zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Díky Smoljakově vítězství bude senátorský klub STAN nejpočetnější v horní komoře.

K vítězství Smoljakovi pogratuloval již např. předseda TOP09 Jiří Pospíšil.

David Smoljak se stane senátorem. Za celou TOP 09 mu gratuluji, stejně tak (dnes už po několikáté) @Hnutí STAN. Je to dobrá zpráva pro nás všechny, protože Senát se tak stává skutečnou pojistkou proti populistické svévoli této vlády.

15:31 – 13. 04. 2019

6 166

Sám Smoljak po svém zvolení řekl, že je rád, že díky němu je klub STAN nejsilnější. S kolegy domluví spolupráci. Poražený Jarolím zůstane starostou Prahy 9.

Volby ale provázela nízká volební účast. Ta nejvyšší byla celé dopoledne v Praze 9, kde z 9,81 procenta voličů v 10.00 vzrostla na 11,73 procenta. K urnám v poledne dorazil vyšší počet voličů i v Praze 14 a 20.

Nejnižší účast měla Praha 14, kde ve 12.00 přišlo 7,54 procenta voličů, o dvě hodiny dříve to bylo 6,13 procenta. V Praze 20 se účast zvýšila z 6,17 procenta v 10.00 na 8,21 procenta voličů v poledne.

Ulice nebo Cimrman 

Scenárista a publicista vstoupil do politiky v roce 2014 jako člen zastupitelstva v městské části Praha-Vinoř, od loňského roku tam působí jako radní pro územní rozvoj a životní prostředí. Za STAN se Smoljak na podzim 2017 neúspěšně ucházel o poslanecký mandát, loni neuspěl v komunálních volbách v Praze.

David Smoljak je nejstarším synem Ladislava Smoljaka, režiséra a zakladatele Divadla Járy Cimrmana. Jako jeden z autorů stál například za vznikem „nekonečného“ televizního seriálu Ulice, který vysílá televize Nova, podílel se také na sitcomu Comeback. Loni měl premiéru jeho půlhodinový dokument Cimrman dobývá Ameriku! o inscenaci jedné z her v USA anglickým souborem.

Jako publicista se David Smoljak často vyjadřoval k politice nebo médiím, patří k výrazným zastáncům nezávislosti médií veřejné služby, nyní jako koordinátor sdružení Svobodu médiím!

Vyrovnané první kolo

První kolo senátních voleb skončilo velmi vyrovnaně, Smoljaka a Jarolíma dělilo pouhých 137 hlasů. Pro Jarolíma, který kandidoval s podporou lidovců a Svobodných, hlasovalo 24,25 procenta lidí. Smoljak získal 23,53 procenta voličů.

Volební obvod Praha 9, který je volebním obvodem číslo 24, zahrnuje devátou městskou část bez Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic. Dále v tomto obvodu volí občané Prahy 14, Prahy 19, Prahy 20, Prahy 21, Běchovic, Dolních Počernic, Klánovic, Kolodějí, Satalic a Vinoře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme