Policie na Ústecku šetří možnou manipulaci s hlasy. Do volebních místností přišlo hodně lidí najednou

Kriminalisté v Ústeckém kraji začali prověřovat dvě podezření na manipulaci při volbách. Potvrdil to policejní mluvčí Daniel Vítek. Na policii se obrátily dvě volební komise - jedna z Ústí nad Labem a další z Bíliny na Teplicku. Do místností přišlo v obou případech nezvykle velké množství voličů najednou.

Teplice (Aktualizováno: 20:18 5. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezvykle velká skupina voličů v ústeckém Krásném Březně | Foto: Členka volební komise Krásného Března | Zdroj: Český rozhlas

Zapisovatelka v ústeckém Krásném Březně nahlásila policii případ, kdy naráz přišlo 30 voličů z domu, ze kterého se dle její zkušenosti volit často nechodí.

„Přišel volit celý vchod. Za celou svoji praxi zapisovatelky jsem nezažila, že by z tohohle vchodu chodili lidé volit. Měli své lístky a volili. Venku bylo vidět auto, které je vozí,“ popsala pro Český rozhlas Sever zapisovatelka, která své jméno nechtěla zveřejnit, redakce však její totožnost zná.  

Článek pokračuje pod online reportáží...

Pořízené video a fotografie poskytla zapisovatelka policii.

Stejné praktiky hlásí rovněž Bílina, kde předsedkyně volební komise pojala stejné podezření, když do volební místnosti přišlo najednou více lidí. 

Zástupci dvou hnutí v Bílině Radiožurnálu potvrdili, že podali trestní oznámení kvůli podezření na kupčení s hlasy. Podle jejich informací neznámí lidé nabízejí 500 až 800 korun za hlas a odvoz k volební místnosti.

Případ z Jesenicka

Podezřelé okolnosti voleb prošetřuje také policie na Jesenicku, jak upozornil Jesenický deník. V Javorníku údajně dvojice lidí nabízela pomoc s vyplněním volebních lístků. „Mohu potvrdit, že policie tento případ prošetřuje. S ohledem na probíhající vyšetřování však nemůžeme poskytnout více informací,“ citoval deník policejní mluvčí Terezu Neubauerovou. 

Teplický deník navíc upozornil na nesrovnalosti z Moldavy, kde v posledním týdnu přibylo 10 procent obyvatel. Už dříve policisté obvinili Tepličana kvůli tomu, že do obce na Chomutovsku účelově přihlašoval nové obyvatele. 

V souvislosti s volbami se policisté zabývají i dalšími podezřeními. V Ústí nad Labem prověřují údajné dopisování lidí na některé kandidátky a texty na billboardech dvou hnutí. V případu hesel jednoho hnutí v Mostě policisté podle mluvčího Daniela Vítka zahájili trestní řízení kvůli podezření z podněcování k nenávisti proti skupině osob.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme