Volby na Plzeňsku bez favorita, vede ODS před ČSSD

Podobně jako řada jiných regionů je i Plzeňský kraj zatím bez jasného favorita voleb. V tuto chvíli totiž ODS vede jen s mírným náskokem před druhou ČSSD. Jak dále vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi, velmi vyrovnané jsou i pozice třetí KSČM a čtvrté Koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

ODS se v Plzeňském kraji teď chystá volit 26,4 % lidí, ČSSD rovných 22 %. "Postavení se proměnilo, v roce 1998 zvítězila ČSSD právě o ta čtyři procenta, nyní to vypadá obráceně," připojuje k náskoku občanských demokratů před sociálními srovnání s výsledkem voleb před čtyřmi lety Jitka Uhrová z agentury STEM.

Třetí je podle průzkumu KSČM a čtvrtá Koalice - komunisté by získali 15,2 a Koalice 13,9 % z odevzdaných hlasů. "V Plzeňském kraji je poměrně velký odstup vedoucích stran před dalšími stranami. Rozdíl mezi třetí KSČM a Koalicí je minimální, jeden procentní bod, takže jejich postavení je velmi vyrovnané," dodává Jitka Uhrová.

Z prvních třech stran - tedy z ODS, sociální demokracie a komunistů, přetáhla zatím nejvíc voličů svým rivalům KSČM. Bezmála čtvrtina lidí, kteří teď chtějí komunisty, volili před čtyřmi lety sociální demokraty. "Když srovnáme s rokem 1998, tak si KSČM podobně jako v jiných krajích polepšila," poznamenává k tomu Uhrová.

Zatím čtvrtá Koalice má i na Plzeňsku nejvíce příznivců mezi bývalými voliči KDU-ČSL. Dřívějších voličů Unie svobody je oproti nim necelá polovina. "V Plzeňském kraji je poměrně vysoký zájem o jiné politické strany, ale žádná z nich se neblíží pětiprocentní hranici. Nejblíže je Strana zelených, která dosahuje nad tři procenta," upřesňuje Uhrová. Aspoň trochu nad jedním procentem jsou ještě Sdružení nezávislých kandidátů, ODA a od Miroslava Sládka odtržená skupina Republikánů.

"Na Plzeňsku je poměrně vysoká volební účast ve srovnání s ostatními kraji, 82 procent lidí uvedlo, že je připraveno se voleb zúčastnit," pokračuje Jitka Uhrová ze STEMu. Obyvatelé Plzeňského kraje patří také k těm, kteří už teď nejčastěji vědí, koho budou volit. A také si od nové vlády poměrně dost slibují. "Optimistická očekávání jsou v Plzeňském kraji mírně vyšší, zlepšení očekává 46 procent lidí," dodává. Naopak spíš k pesimistům patří i na Plzeňsku mezi více než šesti stovkami dotázaných stoupenci komunistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dvořák a J. Uhrová k průzkumu

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolevním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Plzeňský kraj | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Plzeňský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Pardubický kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Olomoucký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Moravskoslezský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme