Volby nanečisto narušil statistikům anonym

Celkem na 496 místech republiky zkoušel Český statistický úřad počítačové zpracování a zveřejňování výsledků voleb. Hladký průběh generálky narušilo v Benešově oznámení o uložení bomby na tamním městském úřadě. Přivolaní policisté sice budovu vyklidili, ale ani po dvouhodinovém pátrání nic nenašli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna | Foto: Jan Rosenauer

"Toto byla první komplexní zkouška celé technologie, kdy prověřujeme systém elektronického zpracování výsledků, ale i prezentaci výsledků a samozřejmě se pokoušíme i o simulaci nepříjemných momentů, které by při zpracování mohly nastat," vysvětlila účel zkoušky předsedkyně úřadu Marie Bohatá.

Statistici se ale kvůli bombové hrozbě v Benešově museli obejít bez výsledků z tohoto okrsku. Pokud by podobná situace nastala, až budou volby do Poslanecké sněmovny probíhat naostro, statistici by museli s předáváním výsledků počkat do prohledání budovy. Podle volebního zákona mají na předání výsledků lhůtu 24 hodin.

Jak dodala Marie Bohatá, prokázalo se tak, že stejně důležitá jako připravenost techniky je i schopnost pracovníků úřadu poradit si v krizových situacích. "Absolovují nejen odborná školení, ale i školení psychosociální tak, aby byli natrénováni na práci ve velkém stresu. A teď právě při kontrolách se pro ně takové stresové situace vytvářejí a oni se učí na ně reagovat."

Vyhodnocení výsledků voleb by neměl ohrozit například ani výpadek elektrické energie. Pro tento případ bude připraven záložní zdroj.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme