Median: První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, ve druhém ale s náskokem vede Pavel

Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale ve druhém kole by ho porazil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median. V prvním kole se na společné třetí místo za Babišem a Pavlem posunuli senátor Marek Hilšer a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Praha (Aktualizováno: 9:54 18. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvěma hlavními favority na post prezidenta podle dosavadních průzkumů jsou vojenský generál ve výslužbě Petr Pavel a předchozí předseda vlády Andrej Babiš.

Dvěma hlavními favority na post prezidenta podle dosavadních průzkumů jsou vojenský generál ve výslužbě Petr Pavel a předchozí předseda vlády Andrej Babiš. | Foto: René Volfík | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Podpora Babiše a Pavla v prvním kole volby, kdyby se konala nyní, zůstává stejná jako v předchozím modelu Medianu. Bývalý premiér Babiš by získal 25,5 procenta hlasů a Pavel 21 procent. Pavel má ale mírně vyšší volební potenciál. Při započtení všech lidí, kteří volbu daného kandidáta zvažují a nevylučují účast u voleb, by měl až 34,4 procenta hlasů. U Babiše by to bylo 33,5 procenta.

Ve druhém kole volby by pak Pavel zřejmě výrazně Babiše překonal. Podle modelu by získal 59,5 procenta hlasů rozhodnutých voličů, zatímco Babiš pouze 40,5 procenta.

Velká část účastníků průzkumu – zhruba čtvrtina – si stále není jista, koho by ve druhém kole volila. Proto je podle Medianu zatím předčasné vyvozovat jednoznačné závěry o možném vítězi prezidentské volby.

Změny v pořadí

Za vytrvale vedoucí dvojicí v čele modelu se pořadí podle počtu hlasů v prvním kole v nynějším průzkumu změnilo. V předchozích dvou průzkumech Medianu se na třetím místě držel předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Teď by ho ale předstihli Hilšer a Nerudová se shodným ziskem 7,5 procenta hlasů. Středula by tak byl se sedmi procenty na pátém místě.

Za Středulou zůstávají senátor Pavel Fischer s 6,5 procenta hlasů a bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová s 5,5 procenta. S větším odstupem pak za nimi následují miliardář Karel Janeček s podílem 3,5 procenta, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a bývalý prezident Václav Klaus shodně se třemi procenty a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s 1,5 procenta.

Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta je 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50 000 podpisů voličů, nebo podpora 20 poslanců či deseti senátorů.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Pevně rozhodnuto jít k prezidentským volbám je nyní 62,5 procenta dotázaných. Podobná byla účast v poslední volbě prezidenta v lednu 2018, kdy v prvním kole dorazilo k urnám asi 62 procent voličů.

Median prováděl průzkum od 24. června do 5. srpna. Zúčastnilo se ho 1002 lidí starších 18 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme