Volby příliš netáhnou. Vhodit svůj hlas můžete až do 14 hodin

V Česku druhým dnem pokračují komunální a senátní volby. Volební místnosti se otevřely v osm hodin ráno. Lidé mohou volit až do dvou odpoledne. Volební účast není příliš velká, pohybuje se od dvaceti do třiceti procent. Výsledky se čekají kolem půlnoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunální volby a volby do Senátu

Komunální volby a volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Včera se již volilo od dvou hodin odpoledne do desíti do večera. Volební účast zatím není příliš velká. Zájem je tradičně vyšší na vesnicích a mezi seniory. Odvolili už i někteří politici. Prezident Václav Klaus i jeho předchůdce Václav Havel vyzvali občany k co největší účasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl Jan Outlý, politolog z Metropolitní univerzity Praha v Hradci Králové.

Komisaři často radí voličům s barvami obálek, do nichž mají vložit své kandidáty: senátoři patří do žluté obálky, zakřížkovaní komunální kandidáti do šedé. Lidé si k volbám nesmí zapomenout občanský průkaz nebo cestovní pas.

Obálky, které dostanou od volební komise, nesmí voliči zaměnit, jinak bude jejich hlas neplatný. V komunálních volbách mohou křížkováním sestavit své vlastní zastupitelstvo nebo vybrat pouze jednu stranu.

Složitý volební systém

Voliči však nemohou stejně snadno jako ve volbách parlamentních míchat pořadím uvnitř jimi vybrané stranické kandidátky. Jak k tomu na Rádiu Česko uvedl politolog z Metropolitní univerzity Praha v Hradci Králové Jan Outlý, možnost voličů zbavit se nepohodlného kandidáta a upřednostnit svého je v těchto volbách velmi omezená.

VOLBY SLEDUJEME ONLINE.

„Uvážíme, že ten hlas se započítává nejprve straně, jejíž kandidáta volič chtěl volit a teprve potom až danému kandidátovi a také to, že na první místo se může posunout ten, který získal o 10 procent víc než je průměr hlasu na listinu, tak ten pokus vykřížkovat skutečně nemusí být úspěšný,“ vysvětlil.

Způsob hlasování v komunálních volbách je tedy podle něj sice jednoduchý, ale volební systém je pro voliče složitý. „Volič by měl rozumět své volbě a v tomto ohledu i pro voliče je to složité. Málokdo je schopný předjímat vlastně dopad své volby a to je samozřejmě špatně,“ dodal.

Jednotný volební kodex není na místě

V koaliční smlouvě současné vlády je obsažen závazek předložit návrh jedné právní úpravy, která by zahrnovala veškeré dosavadní zákony upravující způsob voleb v zemi. Politolog tomu však podle svých slov moc velkou naději nedává.

„Není to novinka. Snaha kde jde už od roku 1994, kdy se novelizoval zákon o komunálních volbách. Je to specifický zákon a nemyslím, že by zde ten jednotný volební kodex byl na místě. Volíme do zastupitelstev jak malých obcí, tak velkých měst a není to jeden volební systém, nelze na něj napasovat stejná pravidla jako na volby do sněmovny,“ přiblížil.

Katarína Brezovská, Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme