Volby proběhly v klidu, řešily se jen menší problémy

Třetí volby do Poslanecké sněmovny v historii České republiky měly klidný průběh. Okrskové volební komise musely řešit jen tradiční drobné problémy, tedy nepřesnosti v seznamech voličů nebo komplikace kolem prokazování totožnosti. V západních Čechách komplikovalo sčítání výsledků počasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

volební urna | Foto: Jan Rosenauer

Klidný průběh voleb Radiožurnálu potvrdila mluvčí Policie Ivana Zelenáková. Jediný případ, kterým se policisté museli zabývat, zaznamenali v Netolicích na Prachaticku. "Člen volební komise zjistil, že na vstupních dveřích budovy je porušená pečeť. Přivolaní policisté provedli prohlídku objektu a zjistili, že do volební místnosti se nikdo nedostal a neporušil ani volební urny," popsala Zelenáková.

Pouze tři stížnosti od občanů na průběh voleb zaznamenal Státní volební komise. Radiožurnálu to potvrdil její člen Václav Henych. Podle něj šlo o drobné organizačně - technické záležitosti - jeden volič si například stěžoval, že nedostal včas hlasovací lístky. "Pokud jde o závažnost stížností a jejich počtu oproti minulým volbám, je jich méně a nejsou tak závažné a rozhodně nemohou mít dopad na vlastní výsledky a jejich vyhlášení státní volební komisí," řekl Henych.

Přívalový déšť, vichřice a bouřky zkomplikovaly zpracovávání výsledků voleb v Karlovarském kraji. Výpadky elektřiny postihly všechny okresy Karlovarska. Počítače přestaly na chvíli pracovat i na jednom z předávacích míst v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Za svitu svíček musely krátkodobě pracovat i některé okrsky v okrajových čtvrtích Karlových varů. Volebním komisím nezbylo nic jiného, než odevzdané hlasy sčítat ručně. Výpadky elektrické energie v obcích podle Českého statického úřadu pozdrží sčítání hlasů jen částečně.

Na Zlínsku měli problémy s volbou někteří Češi žijící po rozpadu státu na Slovensku. Lidé, kteří po rozdělení republiky zůstali těsně za hranicí, ale s českým občanstvím, si neuvědomili, že k vykonání voleb musí na bratislavské ambasádě požádat o voličský průkaz. Volební místnosti přitom měli sice mnohde na dohled, hlasovat ale nesměli.

Kuriózní příhoda se odehrála v Červené Vodě na Ústeckoorlicku. Místní mladík se nechtěně stal nejstarším občanem České republiky, který k volbám přišel. Podle voličského průkazu, který mu v obci vystavili, se těšil při 135 letech výbornému zdraví. V Javorníku na Jesenicku, kam přišel hodit svůj lístek, ho však i přes tuto drobnou nesrovnalost nechali volit. Muž měl ve voličském průkazu rok narození 1867. Protože jeho občanský průkaz byl v pořádku a evidentně mu bylo o 100 let méně, nechala ho komise odvolit.

Lidem z Olomouckého kraje se na poslední chvíli zúžil počet kandidátů, které mohou volit do Poslanecké sněmovny. Těsně před volbami totiž odstoupil z 13. místa kandidátky Humanistické aliance Ivo Šálek. Uvědomil si, že se nemůže ztotožnit s jedním z programových bodů strany. Komise zveřejnily odstoupení šestatřicetiletého skladníka na vývěskách ve volebních místnostech.

Většina lidí volila suverénně a pomoc členů volebních komisí nepotřebovala. Přesto však podle předsedy volební komise v Praze 10 pana Machačky měli zejména starší lidé problém najít tu správnou adresu. "Potřebují poradit třeba kde volí, v kterém okrsku, protože si nepřečtou, který okrsek to je," říká. Nepohyblivé voliče obcházejí členové komise s přenosnou urnou. V okrsku na náměstí Jiřího z Poděbrad měli už od rána takové návštěvy čtyři.

Na téměř polovinu se zvýšila účast občanů ve volbách v nejmenším volebním okrsku v naší republice - v Březině u Vyškova. Odvolili čtyři z devíti občanů Březiny, což je zatím nejvíc v historii voleb tohoto vojenského újezdu. "Co se týká ostatních voličů, tak trochu ve skrytu duše jsem předpokládal, že ještě jeden občan přijde, ti ostatní už asi nedojdou," dodal velitel újezdu Jan Pavlík.

K volbám se vydalo také několik desítek řeholnic řádu svatých Cyrila a Metoděje v klášteře ve Velehradu u Uherského Hradiště. Poutní obec má ve svém okrsku navíc charitní dům pro přestárlé jeptišky a ústavy pro mentálně postižené. "V charitním domě, kde chodí hodně staré sestry do důchodu, je jich třicet devět a odvolily všechny," přiblížila průběh hlasování zapisovatelka volební komise Eva Hanáčková.

Ani složitá situace zadlužené Rokytnice nad Jizerou neodradila tamní voliče od účasti ve volbách. Jak zjistila Ivana Bernáthová z liberecké redakce Českého rozhlasu, někteří k nim jdou s vírou, že tomuto krkonošskému městu alespoň částečně pomůže stát. Jsou ale i voliči, kteří už nikomu z vysoké politiky nevěří a k volbám nejdou.

Milan Kopp, Gabriela Sahánková, Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme