Průzkum STEM: Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO, znatelně by si polepšila ODS

Do Poslanecké sněmovny by se v červnu podle volebního modelu agentury STEM dostalo sedm stran v čele s hnutím ANO. Před branami dolní komory by zůstaly TOP 09 a STAN. V porovnání s předchozím dubnovým šetřením STEM by znatelně posílila ODS, mírněji pak ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Pokles voličské přízně významně postihl Piráty a v menší míře také ANO a SPD Tomia Okamury.

Praha (Aktualizováno: 13:24 4. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Zdá se, že protestní nálada, která charakterizovala loňské poslanecké volby, uvadá. Ve vztahu k politickým stranám je na prahu okurkové sezony veřejnost váhavá a dost nejistá,“ komentovala agentura výsledky šetření.

Průzkum: vláda ANO s ČSSD většině Čechů nevadí. Polovině lidí nepřekáží ani podpora komunistů

Číst článek

ANO by v červnu podle modelu STEM získalo 32 procent hlasů (v dubnu 32,9 procenta). Pozice ANO podle agentury v široké veřejnosti oslabuje, hnutí má ale skupinu odhodlaných a aktivních příznivců. Přes pokles přízně by tak v červnu získalo 83 poslanců, tedy o pět více než loni v říjnu, dvoukoalici by mohlo sestavit s ODS (celkem 120 hlasů ve sněmovně), Piráty (105 hlasů) nebo s SPD (101 hlas).

Druhá ODS poskočila z dubnových 13,7 procenta na červnových 15,5 procenta, což je v průzkumech STEM nejvíce od loňských voleb. Získala by 37 poslanců, o 12 více než ve volbách. Třetí by zůstali Piráti, jejich zisk ale klesl z 13,5 procenta na 10,2 procenta, což je jejich nejhorší výsledek v šetření STEM od loňských voleb. I tak by jim zůstalo 22 poslanců.

Na čtvrté místo by se dostali komunisté s 9,1 procenta (v dubnu 8,5 procenta), počet nynějších 15 poslanců by zvýšili jen o jednoho. Místo by si vyměnili s SPD, jejíž zisk spadl z dubnových devíti procent na 8,6 procenta, což je také nové minimum pro toto hnutí v šetřeních STEM od voleb. SPD by s ohledem na rozdílné počty krajských mandátů získalo více poslanců než KSČM, a to 18 - o čtyři poslance by přišlo.

Jak by dopadly volby v červnu 2018 podle agentury Stem | Zdroj: agentura STEM

ČSSD by si polepšila ze sedmi na 7,9 procenta a získala by stejně jako komunisté 16 křesel. Lidovci posílili z 5,4 procenta na 6,3 procenta, což je jejich maximum v průzkumech STEM od loňského vybírání poslanců. Měli by ale osm poslanců místo nynějších deseti.

TOP 09 zůstala těsně před branami do Sněmovny se ziskem 4,9 procenta, o jeden procentní bod si ale polepšila na dosavadní povolební maximum v šetřeních STEM. Hnutí STAN naopak kleslo z 3,9 procenta na rekordní minimum 2,7 procenta.

Statistická chyba činí kolem dvou procentních bodů u menších stran, u větších pak kolem tří procentních bodů.

Ke sněmovním volbám by v červnu přišlo podle STEM 58 procent voličů. Průzkum se uskutečnil od 13. do 27. června mezi tisícovkou respondentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme