Průzkum CVVM: Ve volbách by v prosinci jednoznačně uspělo ANO, následuje ODS a Piráti

Volby do Poslanecké sněmovny by v prosinci znovu suverénně vyhrálo ANO se ziskem 33,5 procenta hlasů. Z aktuálního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že hnutí premiéra Andreje Babiše by dostalo víc hlasů, než kolik mají druhá ODS a třetí Piráti dohromady. Oproti listopadu ANO posílilo o čtyři procentní body.

Praha (Aktualizováno: 13:53 20. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanští demokraté mají nyní podporu 14,5 procenta lidí, Piráty by volilo 14 procent občanů. Mírně si pohoršilo hnutí SPD, pozice ostatních stran se výrazně nezměnily.

Komunistům by nyní dalo hlas deset procent voličů, sociálním demokratům 9,5 procenta.

Ostatní sněmovní strany, tedy TOP 09, SPD, KDU-ČSL a STAN, na pětiprocentní hranici nedosáhly.

Podle analytiků CVVM nelze s určitostí říct, zda by se do sněmovny tato uskupení momentálně dostala, mimo jiné kvůli váhání voličů mezi několika stranami.

Pokud by se v prosinci konaly sněmovní volby, přišlo by k nim podle CVVM 61 procent občanů. Průzkum se konal od 1. do 13. prosince na vzorku 1050 lidí s volebním právem.

Příklon k ANO

Také ostatní agentury pro výzkum veřejného mínění prognózují volební vítězství ANO s velkým náskokem před ODS a Piráty. Suverénní pozici hnutí ANO na podzim nepoškodila ani aféra kolem údajného únosu Babišova syna na Krym a následné hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Mnozí voliči se k ANO naopak přiklonili.

Volební model podle CVVM není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme