Senát má nového předsedu. Kubera z ODS v druhém kole porazil Hampla

Ve druhém kole volby předsedy Senátu zvítězil Jaroslav Kubera (ODS). Porazil Václava Hampla (KDU-ČSL). Kubera ve volbě získal 46 hlasů. Senát podle očekávání svého předsedu v prvním kole ze tří kandidátů nezvolil.

Praha (Aktualizováno: 14:52 14. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Kubera | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jednasedmdesátiletý Kubera byl místopředsedou Senátu a dlouholetým primátorem Teplic, v jejichž čele stál od roku 1994. Rodák z Loun vystudoval gymnázium, vysokoškolské studium nedokončil. Členem Senátu je od roku 2000, letos mandát obhájil.

Senát bude řešit údajný únos Babišova syna. ‚Predátorské metody,‘ komentoval případ Horník ze STAN

Číst článek

Byl mimo jiné předsedou mandátového a imunitního výboru a předsedou senátorského klubu ODS. Loni patřil do okruhu možných kandidátů na funkci prezidenta republiky.

Šestapadesátiletý Hampl byl do Senátu zvolen před čtyřmi lety jako nestraník za KDU-ČSL a Zelené, nadále zřejmě povede senátní výbor pro záležitosti Evropské unie.

Před nástupem do horní komory byl osm let rektorem Univerzity Karlovy. Pražský rodák Hampl vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK, je profesorem lékařské fyziologie. Ve svém výzkumu se zaměřil na plicní cirkulaci a plicní hypertenzi.

První kolo nerozhodlo

První volební kolo vyhrál Kubera se ziskem 35 hlasů, Hampl dostal 22 hlasů a Horník 18 hlasů. Dva hlasy byly podle předsedy senátní volební komise Jaroslava Větrovského (za ANO) neplatné. Čtyři senátoři tak nehlasovali pro žádného z kandidátů.

Nový předseda Senátu Kubera: Být státník je trochu role. Nacvičil jsem si to, když jsem hrál Beneše

Číst článek

Kubera byl s ohledem na podporu z dalších frakcí považován za favorita; kromě 18 členů klubu ODS se pro jeho zvolení vyslovili zástupci sedmičlenného klubu ANO nebo část sociálních demokratů.

Hampl z patnáctičlenného klubu KDU-ČSL a nezávislí pravděpodobně obdržel hlasy mimo jiné z šestičlenného Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21.

Horník patrně získal pouze hlasy osmnáctičlenného klubu Starostů a nezávislých. Už dříve řekl, že pokud by nekandidoval, většina členů této frakce by hlasovala pro Hampla.

‚Chytré‘ jednokolové hlasování do Senátu: Jak by volili čtenáři serveru iROZHLAS?

Číst článek

Volba místopředsedů

Novými místopředsedy Senátu byli ve středu podle očekávání zvoleni Jan Horník a Jiří Růžička z klubu Starostů, Jiří Oberfalzer (ODS). V užším vedení horní komory zůstávají v souladu s dohodami senátorských frakcí bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) a dosavadní místopředsedkyně Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Ve volbě místopředsedů neměli protikandidáty.

Nejvíce hlasů v tajné volbě získal Štěch, a to 74 z 80 odevzdaných. Oberfalzer dostal 71 hlasů, Horská 66, Růžička 63 a Horník 56.

Předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO) členům horní komory oznámil, že na rozdíl od volby předsedy Senátu žádný hlas nebyl neplatný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme