Foto: David W. Černý, Reuters

Volební vizitky: pět otázek, stejný časový limit. Poslechněte si odpovědi kandidátů do Senátu

Anna Jadrná a Jan Cibulka |

Čtěte dále

Kdo v říjnu vstoupí do Senátu? Český rozhlas představuje kandidáty, kteří se ucházejí o 27 křesel v horní komoře Parlamentu a zároveň se rozhodli využít nabídku na natočení volebních vizitek. Odpovídali na pět stejných otázek a dostali jednotný časový limit. Na jednom místě si tak snadno porovnáte, kdo usiluje o vaše hlasy. O Senát se letos utká celkem 235 lidí. Senátní volby se uskuteční spolu s krajskými 2. a 3. října. Případné druhé kolo voleb do horní komory bude o týden později 9. a 10. října.

Vizitky kandidátů v krajských volbách naleznete zde.

Český rozhlas oslovil všech 235 kandidátů a kandidátek do Senátu. Někteří z nich ale nabídku na natočení volební vizitky odmítli.

V interaktivní mapě stačí vybrat obvod, který vás zajímá. Zobrazí se vám volební vizitky kandidátů, jejichž součástí je fotka a zvuk s odpověďmi na pět otázek.

Podoba volebních vizitek je pro všechny kandidáty jednotná. První otázka zní „Proč by lidé měli volit právě vás?“ a na odpověď mají všichni jednu minutu.

Následuje otázka „Co byste jako senátor chtěl prosadit pro váš region?“, na odpověď mají rovněž minutu.

Časový limit u dalších tří otázek je 30 sekund. Kandidáti samozřejmě můžou odpovědět v kratším čase, ušetřený čas se ale nepřevádí.

Český rozhlas se dále ptal:

  • Se kterým hnutím nebo politickou stranou byste rozhodně nespolupracoval?

  • Jaká je podle vás úloha Senátu?

  • Budete se v případě zvolení věnovat senátorské práci naplno, nebo se budete chtít souběžně věnovat i jiným zaměstnaneckým, podnikatelským, politickým nebo dalším aktivitám?

Kandidáti do Senátu sice všechny otázky předem znali, při natáčení ale museli odpovídat z hlavy a na první pokus. Pokud se ztratili v odpovědi, mohli se vrátit na začátek příslušné věty a zopakovat ji. Nemohli ale mít před sebou připravený text ani poznámky na papíře nebo v mobilním telefonu či tabletu.

Rozhovory s jednotlivými kandidáty se ve vysílání Českého rozhlasu objeví postupně. Pořadí určil los, na který dohlížel notář.

Anna Jadrná a Jan Cibulka