Volby: Škrty v kandidátkách a amerikanizace kampaně

Kampaň do komunálních voleb zaznamenala oproti sněmovním volbám několik změn. Tou hlavní je to, že zhruba dvě stě padesát kandidátů rezignovalo nebo byli odvoláni z kandidátek do komunálních voleb. Úbytek se dotkl všech parlamentních stran. Další změnou je i průběh samotné kampaně, která se, alespoň na první pohled, jeví mnohem mírněji, než ty dosavadní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Poslanecké sněmovny, 28. května 2010 (Brno)

Volby do Poslanecké sněmovny, 28. května 2010 (Brno) | Foto: Tomáš Adamec

Nejvíce, téměř šest desítek, ubylo TOP 09, za což mohly především spory uvnitř liberecké organizace. O pětadvacet kandidátů přišly jak KSČM, tak ČSSD, sociální demokracie se dotkla například aféra kolem skrytého sponzoringu strany od jednoho z pražských lídrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Jan Kubáček ve Světě o deváté.

Věci veřejné a KDU-ČSL přišly shodně o desítku kandidátů. Věci veřejné například v Hradci Králové, lidovci zase ve Vyškově kvůli údajnému podezření z korupce u jednoho kandidáta. Nejméně, jen šest lidí, zmizelo z kandidátek ODS. Patřili k nim ovšem třeba kolínský starosta a místostarosta, odvolaní kvůli údajnému milionovému úplatku za odprodej městských pozemků.

Zdá se tak, že strany jsou teď, třeba i po změnách, které přinesly sněmovní volby, citlivější a opatrnější na nejrůznější aféry. „Řada voličů po vzoru kroužkování sněmovních voleb má ambici se tentokrát dívat i na chvost volební kandidátky. Je ochotná podporovat i kandidáty uprostřed a tak osazenstvo ovlivňuje povědomí o celém týmu,“ podotkl politolog Jan Kubáček.

Dříve se podle něj dívalo jen na přední místa - lídra a jeho nebližší okolí. Teď se už posuzuje týmové pojetí a kandidátka jako celek. Proto musí být celá kandidátka průzračnější a plnohodnotnější. Volebních skokanů ale zřejmě nebude podle Kubáčka tolik, jako jich bylo u voleb sněmovních. A to kvůli jinému a značně složitějšímu způsobu křížkování.

Skrytá útočnost kampaně

Jiná je ale i samotná kampaň do komunálních voleb, zatímco před pěti měsíci se z billboardů, novin nebo televize politici smáli od ucha k uchu nebo naopak kabonili, sršely silná slova, leckdy nerealistické sliby, přehnaná varování či dokonce narážky na osobní život a milenecké vztahy, teď je vše, zdá se, jinak.

Například Kubáček mluví o nastupující amerikanizaci obecních voleb a profesionalizaci kampaní. „Kampaně se velmi individualizují, narozdíl od programů, týmových kandidátů, širších řešení, se nabízí v podstatě pouze tváře lídrů, jejich fyziognomie, životopis, hodnoty, ale mimochodem se také řeší jejich poklesky a neúspěchy,“ řekl politolog.

Podle něj se v podstatě srovnávají jenom tváře a nehledí se na program. „A nehledí se na jiný typ voleb a jiný způsob rozhodování voličů. To je klasická amerikanizace. Mimochodem tím, že fáze jsou dynamické, kampaně emotivní, sugestivní a snaží se vtáhnout do určité dostihové logiky,“ poznamenal.

I tak je ale kampaň je podle něj skrytě útočná. „Vede se průběžně, objevuje se vždy náhle v rámci nějaké kauzy a je doménou spíše finále, té horké fáze kampaně,“ řekl Kubáček. Negativní kampaně tak je podle něj zdánlivě méně, ale je intenzivní a ve finále velmi útočná.

Mladé tyhle volby nezajímají

„Kampaň je postavená na různé denunciaci a bohužel velmi často špinavé kampani, které je nepodepsaná a která je postavená buď na vandalismu nebo různých anonymních letácích či prohlášeních,“ poznamenal politolog.

Jak volby dopadnou, se dozvíme zřejmě po půlnoci, kdy výsledky zveřejní Český statistický úřad. Ze zkušeností z minulých voleb je ale pravděpodobné, že účast bude nižšží než u voleb sněmovních. Ke komunálním volbám chodí v průměru okolo pětatřiceti až čtyřiceti procent lidí. A podle politologů překvapivě především starších lidí.

Mladším lidem podle Kubáčka přijdou témata voleb velmi nezajímavá a nedůležitá. „Lidé pod pětatřicet let nemají potřebu se vyjádřit svou účastí a svým hlasem ke stavu života ve svém městě a jeho okolí,“ uzavřel politolog.

Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme