Průzkum: Volby by nyní vyhrála koalice STAN a Pirátů, komunisté jsou těsně nad pětiprocentní hranicí

Kdyby se parlamentní volby konaly v dubnu, vyhrála by je koalice hnutí STAN a Pirátů s 27,9 procenta hlasů. Přes pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do sněmovny, by se dostala také sociální demokracie. Ukazuje to dubnový průzkum agentury STEM. Minulý vítěz voleb - hnutí ANO - by skončilo na druhém místě s 24 procenty hlasů. Podle STEM posilují „nově etablované koalice“ a „protestní hlasy“. Celkem by se do dolní komory dostalo sedm stran.

Graf Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovní volby čekají Česko v říjnu. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hnutí ANO, v jehož čele je současný premiér Andrej Babiš, soustavně od loňského ledna klesají volební preference. Pokud by ale žádná strana teoreticky nekandidovala v koalici, podle průzkumu by vyhrálo.

„Hnutí ANO je stále široce rozkročené, posiluje dále v táboru levice, oslabení sledujeme v politickém středu a na pravici,“ přiblížila agentura.

Volební model Medianu: Volby by v březnu vyhráli Piráti se STAN. Hnutí ANO preference klesly

Číst článek

Podpora Pirátů se o té doby téměř nezměnila, naopak u hnutí SPD stoupla o 3,4 bodu. O 2,4 bodu na 11 procent se zvýšila podpora STAN, které by v případě samostatné kandidatury bylo ve volbách na čtvrtém místě.

Na třetím místě by podle předvolebních preferencí skončila koalice SPOLU, pod kterou kandidují zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Volilo by ji 16,6 procenta lidí.

Hned za nimi by - s 12,9 procenta hlasů - skončilo hnutí SPD, jehož předsedou je Tomio Okamura. „Protestní hlasy se koncentrují v podpoře sílící SPD,“ uvedl STEM. Nad pětiprocentní klauzuli by se dostala také sociální demokracie a komunisté. První z uvedených stran by přesvědčila 7 procent voličů, druhá pak 5,2 procenta.

Koalice, která nevznikla

Mezi menšími stranami se potom objevuje hnutí Přísaha Roberta Šlachty (2,4 procenta), koalice složená z Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (1,9 procenta) a Zelení (1,4 procenta).

Zelení ukončili jednání o spolupráci s ČSSD. Spojení by podle nich ‚nezlepšilo politickou kulturu‘

Číst článek

Strana Zelených původně jednala o složení koalice do sněmovny se sociální demokracií. Debatu mezi stranami ale Zelení v polovině dubna ukončili poté, co křeslo šéfa strany obhájil ministr vnitra Jan Hamáček a následně odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka.

Na vítězství koalice Pirátů a STAN před hnutím ANO před časem ale ukázaly průzkumy jiných agentur. Například podle volebního modelu agentury Data Collect by uvedená koalice vyhrála volby v březnu se ziskem 28,5 procenta hlasů a ANO by mělo hlas 22,1 procenta voličů.

Více než tři pětiny dotázaných - konkrétně 62 procent - by šlo hodit svůj hlas do volebních uren. 20 procent z nich naopak neplánuje v následujících sněmovních volbách hlasovat.

Průzkum proběhl ve dnech 7. 4. až 13. 4. 2021, a to na reprezentativním vzorku 1049 respondentů starších 18 let. 725 lidí odpovídalo metodou online dotazování (CAWI) a 324 metodou telefonických rozhovorů (CATI).

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme