Volby ve Strakonicích se zatím opakovat nebudou, rozhodl Ústavní osud

Komunální volby ve Strakonicích se zatím opakovat nebudou. Ústavní soud přiznal odkladný účinek stížnosti, kterou dosavadní vedení města podalo proti verdiktu jihočeského krajského soudu. Právě soud v Českých Budějovicích v listopadu rozhodl o neplatnosti voleb kvůli narušení svobodné politické soutěže.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto)

Volby ve Strakonicích se zatím opakovat nebudou, rozhodl Ústavní osud. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo vnitra dosud počítalo se zopakováním voleb v březnu 2019. Ústavní soud ale odložil vykonatelnost ministerského sdělení o termínu voleb, což znamená, že přípravy nového hlasování je nutné pozastavit, dokud soudci o stížnosti nerozhodnou. Verdikt by měl padnout rychle, Ústavní soud totiž vyhověl také návrhu na přednostní projednání kvůli naléhavosti věci.

Volby ve Strakonicích jsou neplatné, rozhodl soud. Vítězné hnutí narušilo předvolební kampaň

Číst článek

„Opačný postup by naopak založil situaci nejistoty, zda vyhlášené opakování hlasování bude či nebude ve svých důsledcích účelné. Výkon napadeného rozhodnutí by rovněž mohl vést k nevratnému vynaložení značných nákladů spojených s přípravou opakovaných voleb,“ stojí v usnesení.

Strakonická Veřejnost i tak čeká

Podle strakonického místostarosty Rudolfa Oberfalcera (Strakonická Veřejnost) rozhodnutí ústavního soudu nijak situaci nezmění. „Nám nezbývá než čekat. Stále se však budeme připravovat na to, jako kdyby volby v březnu byly,“ řekl. Dodal, že se domnívá, že Ústavní soud by mohl o věci rozhodnout v lednu nebo v únoru.

Mluvčí soudu Miroslava Sedláčková zdůraznila to, že odkladný účinek nijak nepředjímá, jak soud rozhodne o samotné stížnosti, kterou podalo hnutí Strakonická Veřejnost, starosta Břetislav Hrdlička, dále město Strakonice a jeho rada. Právě Strakonická Veřejnost ovládla poslední komunální volby. V roce 2014 získala 28,9 procenta, letos už 51,2 procenta.

Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) se ale po komunálních volbách obrátil na krajský soud. Tvrdil, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp bylo hnutí Strakonická Veřejnost zvýhodněno. Krajský soud pak dospěl k názoru, že v kampani skutečně byla potlačena svobodná soutěž politických subjektů.

Rozhodnutí krajského soudu znamenalo pro Strakonice jednak nutnost volby zopakovat, jednak komplikace v řízení města. Radní například dosud nemohli projednat návrh rozpočtu na rok 2019 a předložit ho zastupitelům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme