Třetině stran kandidujících do sněmovny hrozí statisícové sankce, nezveřejnily dárce a podporovatele

Třetina z 22 stran a hnutí kandidujících letos do sněmovny nezveřejnila dárce a podporovatele své předvolební kampaně. Informovalo o tom vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Lhůta pro zveřejnění skončila ve středu o půlnoci. Stranám za to hrozí pokuta ve výši 20 tisíc až 300 tisíc korun. Netýká se to ale nynějších sněmovních stran, které informace o dárcích zveřejnily, a lze se k nim dostat přes web úřadu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto)

Volební urna, ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Volební strany a hnutí musí zveřejnit dárce a finanční podporovatele prostřednictvím stránek zaregistrovaných u Úřadu pro dohled nad hospodaření politických stran a politických hnutí do určité lhůty. Ta skončila přesně o půlnoci z 5. na 6. října.

„Podle zjištění úřadu k danému termínu splnilo z celkového počtu 22 subjektů, kandidujících ve sněmovních volbách, svoji povinnost třináct stran a dvě koalice. Jedna strana zveřejnila údaje pouze částečně, nezveřejnila totiž bezúplatná plnění. Zbylých šest kandidujících subjektů požadované údaje nezveřejnilo vůbec,“ uvedl pro Radiožurnál Jan Outlý, člen úřadu a koordinátor agendy sněmovních voleb.

Sankce až 300 000 Kč

Otevřela se drive-in stanoviště pro letošní volby. Lidé v karanténě nebo izolaci mohou nyní odvolit z auta

Číst článek

Další politická strana úřadu nenahlásila adresu internetových stránek, kde by veřejnost zjistila informace o financování jejich kampaně. Na nich se musí nacházet i transparentní účet, kde by měl být zveřejněn seznam dárců.

Informace dle stránek úřadu nedodalo například hnutí Nevolte Urza.cz. Kromě dárců samotných měly strany zveřejnit nejen dárce finančního příspěvku, ale také další podporovatele v rámci poskytování služeb a zboží zdarma či za nižší cenu.

„Kandidující politické subjekty se každopádně nezveřejněním úplných údajů vystavily možnosti zahájení správního řízení a pokutě od Úřadu. Sankce se může pohybovat v rozpětí od 20 000 Kč do 300 000 Kč,“ dodal Vojtěch Weis, předseda úřadu.

til, krk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme