Někde přišla čtvrtina, někde polovina voličů. V téměř 20 obcích lidé vybírají zastupitele

Lidé rozhodují o složení svých zastupitelstvech v 19 obcích. V 17 z nich se nekonalo hlasování loni v říjnu kvůli nedostatku kandidátů. Ve dvou obcích lidé vybírají stejné kandidáty jako na podzim. Soudy tam kvůli pochybení nařídily opakování voleb. Týká se to Bořetína na Pelhřimovsku a jednoho ze dvou okrsků v Chlístovicích na Kutnohorsku

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

Někde nedosáhla účast k poledni ani pětiny, jinde už přišla k urnám polovina voličů. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zájem voličů o sobotní výběr zastupitelů ve dvou desítkách obcí se různí. Někde nedosáhla účast k poledni ani pětiny, jinde už přišla k urnám polovina voličů. Volební místnosti se uzavřou ve 22.00.

Zrušení mandátu i náhradníka. Soud rozhodl o všech stížnostech podaných na komunální volby v Praze

Číst článek

Ve Středočeském kraji si kromě Chlístovic volí nové zastupitele v pěti obcích, a to v Děkově na Rakovnicku, Litichovicích na Benešovsku, Kadlíně na Mělnicku, Klukách na Mladoboleslavsku a v Roblíně u Prahy. Volební účast se v obcích pohybuje shodně kolem 25 až 27 procent. Z nejvíce kandidátek volí lidé v Chlístovicích, podány byly čtyři. Nejméně kandidátek mají v Litichovicích, a to pouze jednu.

Volební účast v dodatečných volbách do zastupitelstva ve dvou obcích na východě Čech kolem 12.00 dosáhla zhruba čtvrtiny až třetiny registrovaných voličů. Ve Vísce u Jevíčka na Svitavsku jich přišlo asi 45 z 132, v Kbelnici na Jičínsku 44 ze 179.

Na Vysočině je zájem o dodatečné volby ve Stříteži na Žďársku, Ždírci na Havlíčkobrodsku a o opakované volby v Bořetíně různý. Ve Ždírci odvolilo před polednem 22 ze 117 oprávněných voličů, řekla hospodářka obce Olga Šrámková. Ve Ždírci kandiduje jedno šestičlenné sdružení a jeden nezávislý kandidát.

V Bořetíně na Pelhřimovsku byla před 12.00 účast 48 procent z 87 oprávněných voličů. Do sedmičlenného zastupitelstva kandidují dvě hnutí nezávislých. „Volby se opakují kvůli domněnce, že mohlo dojít z pátku na sobotu (v říjnových volbách) k výměně hlasovacích lístků v zamčené urně,“ řekl v sobotu Leoš Zhorný z volební komise. 

Volby ve Strakonicích jsou neplatné, rozhodl soud. Vítězné hnutí narušilo předvolební kampaň

Číst článek

V Libereckém kraji není zájem o volby v Tatobitech na Semilsku příliš velký. Z 365 zapsaných voličů přišlo podle volební komisařky zhruba 60 lidí. Druhá volební místnost je v hasičské zbrojnici ve Žlábku. „Účast je velmi malá, ale spočítáno to nemáme. Jsou to hlavně starší voliči a dnes jsme docela zapadáni sněhem, takže zřejmě i kvůli tomu mnozí zůstali doma,“ v sobotu volební komisařka.

K dodatečným volbám do zastupitelstva obce Němčice na Strakonicku v jižních Čechách přišlo dopoledne asi 37 procent z 87 oprávněných voličů, řekla Ilona Myslivcová z městského úřadu ve Volyni. „Volby se opakují, protože na podzim nebyla sestavena ani jedna kandidátní listina. Teď jsou dvě kandidátní listiny,“ řekla Myslivcová.

O místa zastupitelů v sobotu usiluje celkem 323 kandidátů, převážně za místní uskupení. Ze stran mají své adepty ve hře jen ODS v Děkově, KSČM ve Chlístovicích a STAN v Hodějicích na Vyškovsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme