Volby v Českém Těšíně se kvůli kupování hlasů musí opakovat

Volby v Českém Těšíně se budou opakovat. Rozhodl o tom senát Krajského soudu v Ostravě, který přímo v budově radnice řešil kupčení s hlasy při komunálních volbách. Soudci prohlásili, že hlasování bylo neplatné a uplácení odporuje smyslu voleb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud řekl, že kupčení pomohlo sdružení SOS pro Český Těšín. Na snímku vpravo lídr družení Marian Kuš

Krajský soud řekl, že kupčení pomohlo sdružení SOS pro Český Těšín. Na snímku vpravo lídr družení Marian Kuš | Zdroj: ČTK

Podle soudců kupčení jednoznačně pomohlo sdružení SOS pro Český Těšín. Nepodařilo se jim ale prokázat, že právě toto uskupení uplácení voličů organizovalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

K verdiktu o neplatnosti voleb v Českém Těšíně se pro Ozvěny dne vyjádřili lídr sdružení SOS pro Český Těšín Marian Kuš a starosta města Vít Slováček (KDU-ČSL)

Lídr sdružení Marian Kuš odmítá, že by dělali něco protiprávního. „U nás jsou volby zcela demokratické a tajné. Díky tomu, že jsou tajné, tak tyto machinace jsou naprosto vyloučené,“ tvrdí Kuš.

Jedním z důkazů bylo svědectví předsedů okrskových komisí, kteří dosvědčili, že lidé nosili za planetu už předem označené lístky. Jak se později ukázalo, vyplněné byly jednou rukou.

Řada svědků potvrdila, že v kupčení s hlasy bylo zapletené právě sdružení SOS pro Český Těšín. „Přišli k nám a vypsali nějaké lístky, že když dáme hlas, dostaneme za to peníze. My jsme šli a dali jsme to dovnitř,“ řekl jeden z svědků.

Hlasování se bude opakovat v celém městě, které má téměř 26.000 obyvatel. Starosta Vít Slováček (KDU-ČSL) rozhodnutí soudu uvítal, má ale strach, že uplácení voličů se bude dít i při opakovaných volbách.

„Je to otázka i směrem k zákonodárcům, aby volební zákon, který určuje pravidla, byl natolik striktní, aby nemohlo dojít k různým výkladům. Víme, že rozhodnutí některých krajských soudů, které rozhodovaly před Českým Těšínem, jakoby nepřímo potvrdily, že kupování hlasů není v rozporu se zákonem, proto jsme celkem spokojeni, že krajský soud vydal tento verdikt,“ uvedl Slováček.

Fenomén komunálních voleb

Volby se budou opakovat i v jednom z okrsků v Roudnici nad Labem. Podle Krajského soudu v Ústí nad Labem ve městě někdo organizovaně svážel voliče k urnám a nezákonně se agitovalo i přímo ve volebních místnostech. Podobně to bylo v minulosti třeba i v Krupce a na dalších místech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fenoménu kupování volebních hlasů hovořil v Ozvěnách dne Petr Jüptner z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Petr Jüptner z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy upozorňuje, že kupování hlasů je v Česku běžný fenomén. Malé volební obvody totiž nahrávají tomu, že leckde stačí koupit jen několik desítek hlasů k získání vlivu.

„V kombinaci s využitím voličů z nižších sociálních vrstev je tato strategie efektivní. Jednotlivé kauzy jsou těžko prokazatelné, a proto odvážnější přístup soudu neuškodí a je i vzkazem pro další obce a volební seskupení, které by případně k těmto praktikám přikročily,“ ocenil Jüptner dnešní rozhodnutí ostravského soudu.

Stejně jako starosta Slováček vyzývá ke zpřesnění legislativy pro komunální volby. „Minimálně v ustanovení, že volby by měly probíhat čestně a poctivě, jak je tomu v úpravách pro jiné druhy voleb,“ podotkl Jüptner.

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme