Volby v Moravskoslezském kraji by vyhrála ČSSD

Sněmovní volby v Moravskoslezském kraji by vyhráli sociální demokraté. Podle bleskového průzkumu SC&C a STEM pro Český rozhlas by na severu Moravy a ve Slezsku získali 30 procent hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model

Volební model | Foto: SC&C

„Vítězství ČSSD v Moravskoslezském kraji je průkazné, protože dosahuje až 30 procent. V Moravskoslezském kraji jsme to čekali, protože v roce 2006 v podstatě v součtu ČSSD a KSČM měla nadpoloviční většinu, dosáhla 54 procent,“ dodává vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Druhá pozice s odstupem čtrnácti procent patří v Moravskoslezském kraji ODS. Třetí příčku obsadili se 13,5 procenty komunisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová o ziksu ČSSD v Moravskoslezském kraji

Přes pětiprocentní hranici by se v Moravskoslezském kraji dostalo šest stran. Za ČSSD, ODS a komunisty by skočily Věci veřejné s 11,5 procenty, TOP 09 s 11% a lidovcům by důvěru dalo 5 procent voličů v Moravskoslezském kraji.

Zítřejší debaty se tedy zúčastní: Lubomír Zaorálek (ČSSD), Pavel Drobil (ODS), Kateřina Konečná (KSČM), Kristýna Kočí (VV), Pavol Lukša (TOP 09), Jiří Carbol (KDU-ČSL). Svou účast ve volbách zcela či spíše potvrdilo 74 % respondentů. Pouze 5 % obyvatel Ostravska není přesvědčeno o volbě konkrétní strany. Pevné pozitivní přesvědčení o volbě vyjádřilo 61 % respondentů, což je krajské maximum. Dominantním důvodem pro účast ve volbách je tradičně pravidelnost volby - „chodím volit vždy“. V důvodech k neúčasti vede skepse ke změně.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Moravskoslezského kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah respondenta k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 17.5.- 18.5. 2010
Počet respondentů:1243 (SC&C – 553; STEM – 690)
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina: občané Moravskoslezského kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.


Výsledky voleb v kraji v roce 2006

V roce 2006 volby v Moravskoslezském kraji vyhrála ČSSD (40,54%, 11 mandátů), druhá byla ODS (28,11%, 7 mandátů) a třetí KSČM (13,96%, 3 mandáty). Čtvrté místo patřilo KDU-ČSL (7,18%, 1 mandát). Pátou opozici obsadila Strana zelených (4,34%, 1 mandát). Hranici jednoho procenta pak už překonali jen SNK Evropští demokraté (1,96%).

Václava Marešová, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme