Volby v Německu ovlivnila migrační politika, shodují se čeští politici

Parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, třetí nejsilnější stranou se stala protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD). Na výsledky ještě během noci reagovali i čeští politici. Představitelé stran si všímají ztráty vítězné CDU/CSU. A některé z nich mrzí, že posílila krajně pravicová Alternativa pro Německo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

„Čtvrté volební vítězství Angely Merkelové v řadě je důkaz, že v Německu vládne spokojenost. Blahopřeji Angele Merkelové a těším se na další spolupráci mezi Německem a Českou republikou,“ napsal na Twitteru ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Pro Radiožurnál ale řekl, že kancléřka nebude s výsledky spokojená. „Nebude mít Angela Merkelová jednoduchou úlohu a myslím si, že asi není spokojená s tím, že před ní stojí docela těžký úkol, jak dát dohromady koalici.“

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v SMS Radiožurnálu mimo jiné napsal, že „vítězem voleb je vlastně AfD". Dál zmínil, že CDU/CSU ztratila voliče, protože „se ukazuje, že ne všichni Němci souhlasí s politikou své kancléřky".

Merkelová získala 33 procent, protiimigrační AfD skoro třináct. Schulz míří do opozice

Číst článek

Podle předsedy ODS Petra Fialy vládní strany ztratily, protože „část německých voličů se rozhodla protestovat především proti migrační politice. Navzdory tomu má Německo šanci na demokratickou vládu v čele s konzervativní CDU/CSU, která bude mít příležitost napravit chyby, které se staly,“ napsal na Twitteru. Místopředseda ODS Martin Kupka řekl, že by se Merkelová teď měla snažit napravit chyby z minulého volebního období. „Věřím, že to bude i prostor pro to dívat se střízlivěji na integrační procesy v Evropské unii,“ řekl Kupka.

Předseda lidovců na Twitteru pogratuloval k vítězství spřáteleným stranám. „Gratuluji A. Merkelové a H. Seehoferovi k dalšímu jednoznačnému vítězství našich sesterských CDU/CSU. Přeji trpělivost při vyjednávání.“

I podle lidovců je důvodem, proč německým křesťanským demokratům ubyli voliči, migrační politika. „Části voličů se nelíbí její, podle mého názoru a názoru KDU-ČSL, neuvážená migrační politika a myslím si, že by se z toho měla kancléřka poučit, protože i KDU-ČSL jako partner křesťanských demokratů v Německu v rámci Evropské lidové strany její politiku kritizovala,“ popsal místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

I podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa výsledky voleb ukázaly, že tamní obyvatelé nejsou spokojení se situací v Německu. „I když by jich přišlo více k volbám, ztratily jak CDU/CSU, tak SPD, a žel ty zisky má pravicově populistické hnutí AfD a to není dobrá zpráva ani pro Spolkovou republiku, ani pro Evropu,“ řekl Radiožurnálu.

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska ovlivnilo volby Rusko. „Chci poblahopřát CDU, Angele Merkelové k vítězství, z toho mám velkou radost. Narostly populistické hlasy, pochopitelně posílila AfD. Není pro mě překvapením, že se ukazuje, že to bylo i za podpory ruské propagandy.“

Podle předsedy hnutí Svoboda a demokracie Tomia Okamury se německá politika po volbách nezmění. „Volby v Německu nepřinesly zásadní změnu a potvrzuje se, že se Německo stalo rizikovým partnerem v otázce bezpečnosti České republiky,“ napsal Okamura.

Michal Svatoš, Petr Jadrný, Barbora Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme