V sociálně vyloučených lokalitách na Ústecku o volby nebyl zájem. Místy byla účast pod pět procent

Zájem o volby v takzvaně sociálně vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji byl tradičně nízký. Místy volební účast klesla i pod pět procent. Výrazně vyšší oproti předchozím letům byla v jednom okrsku ve čtvrti Předlice, kde zvítězilo hnutí UFO současné primátorky Věry Nechybové. Celkově bylo UFO v krajském městě třetí za ANO a PRO! Ústí.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ústí nad Labem byla volební účast 32,63 procenta. (ilustrační foto) | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

V celém Ústeckém kraji byla volební účast 40,32 procenta, byla tak nejnižší v ČR. Celostátní průměr činil 47,34 procenta. Na mosteckém sídlišti Chanov, obývaném především Romy, byla volební účast zhruba 22 procent. Před čtyřmi lety to bylo necelých 15 procent. Na průběh voleb v místní základní škole dohlíželi v pátek i v sobotu strážníci. Řekli, že po dobu hlasování se nic mimořádného nedělo.

O volby byl zájem. Senátní měly druhou nejvyšší účast v historii

Číst článek

Volby v Chanově vyhrálo hnutí ProMOST, jehož lídrem je současný primátor Jan Paparega. Získalo 71,5 procenta hlasů. Neuspělo Sdružení Mostečané Mostu. V programu sdružení bylo postavení "vesnice pro lůzu" právě v Chanově. Od místních občanů dostalo necelá dvě procenta hlasů, minulé volby přitom v tomto okrsku vyhrálo se ziskem 83 procent hlasů. Soud prokázal, že hlasy hnutí tehdy kupovalo.

Nejvyšší soud (NS) letos v květnu odmítl dovolání bývalé náměstkyně mosteckého primátora Hany Jeníčkové, která dostala pokutu 50 000 korun s náhradním trestem čtyři měsíce vězení.

V Ústí nad Labem byla volební účast 32,63 procenta. Výrazně více voličů než před čtyřmi lety přišlo k urnám ve volebním okrsku 1014 ve čtvrti Předlice, které patří mezi vyloučené lokality. Účast činila skoro 15 procent, v roce 2014 byla 6,4 procenta. Volby tady vyhrálo hnutí UFO se ziskem skoro 65 procent hlasů. Při předchozích volbách hnutí v tomto okrsku dostalo 16 procent hlasů.

ANO získalo v komunálních volbách většinu velkých měst, ztratilo ale Prahu

Číst článek

V dalším okrsku, kam patří ulice Na Nivách, Sklářská a jiné v Předlicích, byla volební účast pouze 2,74 procenta. Z celkového počtu 475 voličů jich přišlo hlasovat 13, zvítězilo hnutí ANO.

Zásahy policie

V ústecké čtvrti Krásné Březno zasahovala kvůli volbám v pátek policie. Zapisovatelka nahlásila policii případ, kdy najednou přišlo zhruba 30 voličů, kteří obvykle o volby zájem nemají. Navíc je údajně k volební místnosti přivezl automobil. Volby v daném okrsku vyhrálo doposud vládnoucí Ústecké fórum občanů (UFO) se ziskem 24,68 procenta hlasů, což je téměř o 20 procent hlasů více než v roce 2014.

V obvodě Neštěmice, kam patří i daný okrsek, volby vyhrála současná starostka Neštěmic Yveta Tomková, jejíž hnutí Vaše Ústí získalo 28,39 procenta hlasů a bude mít pět křesel v patnáctičlenném obvodním zastupitelstvu.

Vítězstvím ODS skončily volby v Obrnicích na Mostecku, které v minulosti vedla Drahomíra Miklošová (ODS). Obrnice mají zhruba 2300 obyvatel, z nichž asi 40 procent tvoří Romové. Volební účast byla v obci 24,55 procenta. ODS obsadí v místním zastupitelstvu osm křesel, PRO Zdraví a Sport čtyři a tři mají sociální demokraté.

Oproti roku 2014 volební účast v Ústeckém kraji vzrostla. Před čtyřmi lety činila 38,97 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme