Volby vyhrála ČSSD těsně před ANO, začínají úvahy o koalicích

V dolní komoře parlamentu bude v dalším volebním období působit 7 politických uskupení. Nejvíc hlasů získala ČSSD - 20,5 procenta. Těsně za ní skončilo hnutí Ano, které dosáhlo 18,7 procenta. Třetí je KSČM před TOP 09 a ODS. Ve sněmovně zasednou také zástupci KDU-ČSL a hnutí Úsvit přímé demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš | Foto: Český rozhlas

47 míst si vybojovalo hnutí ANO. Na 33 mandátů posílí KSČM. TOP 09 ztratila na 26 křesel. ODS se propadla na 16 poslanců. Po 14 mandátech získali KDU-ČSL a hnutí Úsvit přímé demokracie.

Bez mandátu ale s příspěvkem 100 korun za každý odevzdaný hlas zůstaly Strana zelených, Česká pirátská strana, Strana svobodných občanů a SPOZ.

Ostatní kandidující uskupení nezískala ani procento a půl odevzdaných hlasů. Volební účast je nižší než při minulém hlasování do Poslanecké sněmovny, a to 59,5 procenta.

Procentuální zisk hlasů a obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Nejvíc preferenčních hlasů od voličů dostal lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg - téměř 38 tisíc. K těm, kteří uspěli, patří také Stanislav Huml - na kandidátce ČSSD ve Středočeském kraji postoupil z 12. místa na 1.

Voliči vykroužkovali do Poslanecké sněmovny také komunistku Zuzku Bebarovou Rujbrovou z 5. místa na 1. a to v Jihomoravském kraji. Ve sněmovně bude také Marek Benda za ODS, kterého v Praze preferenční hlasy posunuly z 10. místa na 4 a bývalý hejtman občanských demokratů Jan Zahradník, který je z 11. místa první v Jihočeském kraji.

ČSSD, vítěz předčasných voleb, chce do měsíce předložit prezidentovi variantu stabilní vlády. Za tu dobu chtějí mít sociální demokraté taky jasno o rozdělení funkcí v Poslanecké sněmovně. Po jednání stranického grémia to řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Spolu s místopředsedy Michalem Haškem, Lubomírem Zaorálkem a Milanem Chovancem chce jednat se všemi stranami, které prošly volebním sítem: „Platí ale, že nebudeme vládu v žádném případě opírat o ODS ani TOP 09. Dodržíme závazek, který jsme voličům dali před volbami.“

Výsledky sněmovních voleb

Číst článek

Vykroužkovaný Kuba už se nechce ucházet o post šéfa ODS

Číst článek

Český rozhlas, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme