Voleb se chce zúčastnit něco přes polovinu voličů

Už za týden budeme volit senátory. Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění hodlá jít k volbách, při nichž se obmění jedna třetina Senátu 54 procent voličů. Což je na rozdíl od lidí, kteří se chystají k volbám do obecních zastupitelstev o 20 procent méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Socioložka Adéla Seidlová vidí tento důvod. "Je to dáno zejména tím, že v komunálních volbách už kandidují ti, kteří se v tom komnunálním pměřítku prosadili, jsou známí a v těch senátních volbách se objevují stále nové tváře, které ještě neukázaly na té místní úrovni, kdo jsou."

Podobný odhad účasti lidí v letošních senátních volbách - 55 procent - vyplývá i ze šetření agentury STEM. Podle analytiků je však pravděpodobné, že v prvním kole senátních voleb 25. a 26.října bude slabší účast také kvůli tomu, že se souběžně nekonají volby komunální, jako je tomu v případě druhého kola o týden později.

Ke těmto volbám už chtějí vyrazit tři čtvrtiny voličů. Sedmnáct procent lidí naopak říká, že volit nepůjde. Takové jsou nejnovější výsledky šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Sociolog Jan Červenka ale soudí, že účast bude nižší. Se zjištěnými čísly je na základě zkušeností z předchozích komunálních voleb v roce 1998 třeba pracovat zdrženlivěji. "U určitých typů otázek se může projevit určitá tendence k autostylizaci lidí, takže prostě lidé se snaží vypadat zodpovědně a protože je považováno za projev odpovědnosti, že se chodí volit, tak lidé v ětchto šetřeních říkají, že půjdou volit, případně že byli volit, přestože třeba volit nebyli."

Markéta Kaclová, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme