Chyby volebních komisí při sčítání hlasů? Ministerstvo plánuje jejich kontrolu a navrhne i nový volební kodex

Ministerstvo vnitra chce zkontrolovat práci volebních a okrskových komisí během sněmovních voleb. Reagovalo tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který po přepočtení preferenčních hlasů oznámil, že poslanecký mandát Petra Bendla získá Martin Kupka. Zároveň chce předložit návrh kodexu, který má sjednotit zásady všech tuzemských voleb, a návrh tištění hlasovacích lístků jen na jednu stranu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební lístek (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Řezník, Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší správní soud vnitru a zákonodárcům doporučil reagovat na chyby, které odhalil. Mezi doporučeními zmínil například možný jednotný volební kodex pro všechny volby, větší profesionalizaci kontroly i netisknutí volebních lístků z obou stran. Vnitro v pondělí uvedlo, že rozhodnutí soudu respektuje.

Některé volební komise pochybně započítávaly hlasy. Podle výsledků všichni kroužkovali, voliči to popírají

Číst článek

„V souvislosti s rozhodnutím soudu provede ministerstvo podrobnou kontrolu dodržování zákona o volbách do Parlamentu České republiky a dalších zákonů u okrskových volebních komisí a obcí,“ uvedl náměstek ministra pro legislativu Petr Mlsna. U oboustranných hlasovacích lístků se prý ministerstvo bude v maximální míře snažit zajistit tisk jen na jednu stranu.

Na nesrovnalosti s preferenčními hlasy upozornil krátce po říjnových volbách Český rozhlas.

Záměr kodexu již v roce 2004

Vnitro při volbách řídí jejich organizaci, přípravy a průběh. Český statistický úřad má na starosti školení členů okrskových volebních komisí k systému zjišťování a zpracování výsledků hlasování. Ministerstvo uvedlo, že společně se statistickým úřadem zajistí, aby se zlepšila metodická činnost a aby bylo efektivnější školení jednotlivých členů komisí.

Použili jsme špatnou metodu sčítání preferenčních hlasů, přiznali členové volebních komisí ve Slivenci

Číst článek

„Usnesení Nejvyššího správního soudu obsahovalo jiná stanoviska a návrhy týkající se gesce jiných orgánů,“ komentovala verdikt mluvčí statistického úřadu Petra Báčová. Podle ní správní soud nevznesl vůči statistikům žádnou výtku či doporučení. V odůvodnění verdiktu se nicméně připomíná právě školení členů komisí statistickým úřadem.

„Ministerstvo vnitra předloží návrh volebního kodexu, který by měl sjednotit zásady pro všechny volby,“ uvedl Mlsna. Věcný záměr kodexu vnitro připravilo už v roce 2004, některé z jeho verzí počítaly i s korespondenční volbou, kterou požadují krajané, nebo s přímou volbou starostů. Paragrafové znění zákoníku mělo být předloženo vládě už do konce roku 2011. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme