Volební kuchařka, 1. díl: Prezident se volí podobně jako Senát

Češi si poprvé zvolí hlavu státu sami. Nástupce Václava Klause budou vybírat už v pátek 11. a v sobotu 12. ledna. Jak bude volba probíhat a co všechno byste o ní měli vědět, ještě než hodíte lístek do urny? To vám sdělíme ve speciálním seriálu Českého rozhlasu. V prvním díle si připomeneme princip volby a uchazeče o Hrad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamčená volební urna.

Zamčená volební urna. | Foto: Tomáš Adamec

Přímá volba prezidenta bude vypadat podobně jako volby do Senátu.

V prvním kole vítězí kandidát, který dostane více než 50 procent platných hlasů. Pokud žádný z uchazečů o Hrad nezíská nadpoloviční většinu, bude za dva týdny druhé kolo voleb. Do něj postupují dva kandidáti, kteří mají nejvíce hlasů.

Samotný průběh voleb se podle Vladimíra Řepky z ministerstva vnitra od těch ostatních nebude téměř lišit. „Prezidentská volba bude probíhat většinou na místech, na kterých jsme zvyklí například u parlamentních nebo krajských voleb, v pátek od 14 do 22 a v sobotu od 8 do 14 hodin,“ informoval Řepka.

Přehrát

00:00 / 00:00

První díl Volební kuchařky sestavila pro Ranní Radiožurnál reportérka Martina Spěváčková

O přízeň voličů usiluje celkem devět oprávněných kandidátů. Tři z nich mají podporu politických stran ve formě parlamentní nominace a nepotřebovali tak nutných 50 tisíc podpisů po petičními archy. Konkrétně jde o místopředsedu Senátu za ODS Přemysla Sobotku, šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga a místopředsedu ČSSD Jiřího Dienstbiera.

Potřebný počet podporovatelů se pak podařilo získat lidovecké europoslankyni Zuzaně Roithové, expremiérům Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi, šéfce Suverenity Janě Bobošíkové, herečce Táně Fischerové a hudebnímu skladateli Vladimírovi Franzovi. Nový prezident má vzejít právě z těchto jmen.

Náklady státu na volby ministerstvo vnitra odhaduje na zhruba 600 milionů korun. Podle Řepky byla příprava na historicky první volbu hlavy státu docela náročná.

„Byli jsme v časové tísni. U ostatních voleb je zákon předem daný. Tady nejprve vznikl ústavní zákon, následně nato musel vzniknout prováděcí zákon, a to bylo v loňském roce 2012. Jinak musím říct, že vše běží podle harmonogramu tak, jak jsme si to stanovili.“

Většina domácností by už v tuto chvíli měla mít hlasovací lístky. Ty se tiskly během Vánoc a spotřebovalo se na ně odhadem až 250 tun papíru.

Přímá volba prezidenta ČR - harmonogram hlavních budoucích událostí | Foto: ČTK

Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme