Volební kuchařka, 2. díl: Pomalovaný hlasovací lístek je platný, přetržený ne

První přímá volba prezidenta je za dveřmi. Dnes je poslední termín, kdy by voličům měly přijít do schránky hlasovací lístky. Ve volebním speciálu Českého rozhlasu vám přinášíme všechny potřebné informace o tom, jak bude výběr nástupce Václava Klause probíhat. Dnes si probereme, jak lístky vypadají a jak správně odevzdat svůj hlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání hlasů v senátních volbách | Foto: Filip Jandourek

Pokud lidé ani dnes nenajdou hlasovací lístky pro přímou volbu prezidenta ve své schránce, nic se neděje. Dostanou je v pátek nebo v sobotu přímo ve volební místnosti.

V obálce bude vloženo devět hlasovacích lístků, protože každý kandidát obdržel svůj vlastní. Na každém z nich je jméno uchazeče, číslo, pod kterým o prezidentský post bojuje, a také informace, zda byl navržen občany nebo získal parlamentní nominaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Spěváčková připravila druhý díl Volební kuchařky

Hlasovat je možné pouze po předložení platného průkazu totožnosti ve vyhrazeném prostoru volební místnosti. Od okrskové komise volič obdrží prázdnou úřední obálku.

„Hlasovací lístek za plentou dáte do obálky, dává se tam pouze jeden hlasovací lístek, jinak je ta volba neplatná, a vložíte ho před okrskovou volební komisí do volební schránky,“ popisuje správný postup Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

S voličem, který nemůže lístek sám vybrat kvůli zdravotnímu nebo jinému postižení, může být za plentou jiný volič a vložit za něj lístek do úřední obálky. Aby byl hlas skutečně platný, je třeba dodržovat několik opatření.

„Neplatné hlasovací lístky jsou ty lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené a nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození hlasovacího lístku, například že ohnete roh nebo ho přehnete, to nemá vliv na platnost, pokud jsou z něj patrny všechny potřebné údaje. V případě, že vložíte do úřední obálky platný hlasovací lístek, ale bude například pomalovaný, tak je to platný hlas pro daného kandidáta,“ upozorňuje Řepka.

Pokud žádný z kandidátů nezíská po sečtení výsledků z první kola nadpoloviční většinu platných hlasů, proběhne i druhé kolo volby. V takovém případě čeká voliče pouze drobná změna u hlasovacích lístků.

„U druhého kola volby už hlasovací lístky domů do schránky nedostanete, dostanete je přímo ve volební místnosti,“ dodává Řepka. Princip volby ale zůstává stejný.

Přímá volba prezidenta ČR - harmonogram hlavních budoucích událostí | Foto: ČTK

Martina Spěváčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme