Volební kuchařka, 3. díl: Je poslední den, kdy si lze zažádat o voličský průkaz

Do historicky první přímé volby prezidenta zbývají už jen dva dny. Pokud volič ví, že nebude v průběhu voleb v místě svého trvalého bydliště, má dnes poslední možnost zažádat si o voličský průkaz. Musí to udělat osobně na příslušném úřadě do 16 hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta na Pražském hradě

Prezidentská standarta na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

S voličským průkazem můžete hodit hlasovací lístek pro svého prezidentského favorita do urny kdekoli na území Česka, popřípadě na zastupitelském úřadě republiky v zahraničí, pokud budete zrovna na služební cestě nebo dovolené.

„Na ten voličský průkaz potom můžete volit kdekoli i v místě trvalého bydliště, kdybyste si to nakonec rozmysleli,“ řekl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo smí volit a jak si vyřídit volební průkaz vysvětluje Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Někoho může zmást, že úřad vydá rovnou dva průkazy, to je ale naprosto v pořádku.

„V případě, že jsme si nechali vyřídit voličský průkaz, a výslovně jsme neuvedli, že ho chceme pouze pro první kolo prezidentské volby, tak nám automaticky dají na obecním úřadě nebo pošlou dva voličské průkazy pro první a druhé kolo voleb,“ podotkl Řepka.

Volit může každý občan České republiky, kterému bylo osmnáct let, to se týká obou kol volby zvlášť.

„Volí občan České republiky, který druhý den voleb dosáhl věku osmnácti let. To znamená, že když někomu v sobotu při prvním kole bude osmnáct let, může volit, když někomu bude osmnáct let až při druhém kole, může volit až ve druhém kole,“ řekl Řepka.

Při ztrátě dokladů je možné zažádat o 'rychloobčanku'

Hlasovat musí lidé osobně, není to možné v zastoupení. Každý volič s sebou musí mít platný občanský průkaz nebo diplomatický, cestovní či služební pas. Pokud volič o doklad přijde, když mu ho třeba někdo ukradne, ztratí ho během volby, popřípadě mu propadne, má ještě šanci lístek do urny hodit.

„Je možné požádat obecní úřad o vydání takzvané rychloobčanky, která se právě vydává za účelem volebního práva,“ vysvětlil Řepka.

O rychloobčanku je nutné požádat úřad v místě trvalého bydliště, možné to bude pro takové případy i v sobotu dopoledne. Kam může jít volič vhodit svůj hlas, najde na úřední desce obce nebo na jejích internetových stránkách.

„V případě, že ze závažných zdravotních důvodů nebo rodinných důvodů nemůžete přijít dostavit se na obecní úřad, je možné svoji okrskovou volební komisi požádat o přenosnou volební schránku. S tou by k vám měli přijít dva členové okrskové volební komise přímo až domů a budete hlasovat takhle z domova,“ dodal Řepka.

Vyjádřit svoji vůli mohou i Češi žijící v zahraničí. Ti ale museli požádat o zapsaní do zvláštního seznamu voličů.

Přímá volba prezidenta ČR - harmonogram hlavních budoucích událostí | Foto: ČTK

Martina Spěváčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme