Volební kuchařka, 4. díl: První výsledky voleb budou známy v sobotu v půl třetí odpoledne

Zítra si Češi poprvé půjdou vybírat hlavu státu sami. Na sčítání hlasů se Český statistický úřad připravoval měsíce. První výsledky voleb by měly být známy v sobotu v půl třetí odpoledne, většina pak kolem 18. hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ČR začaly volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Na sčítání hlasů historicky první přímé volby prezidenta se Český statistický úřad připravoval několik měsíců. První fáze začala už v květnu, kdy statistici začali pracovat na metodice. Využili přitom zkušenosti úřadu za posledních dvacet let.

„Volby zpracováváme od roku 1990, takže těch zkušeností máme dost. Nejlepší praxe se převádí do posledního zpracování posledních voleb,“ říká vedoucí sekce obecné metodiky a registrů Českého statistického úřadu František Konečný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební speciál Českého rozhlasu připravuje reportérka Martina Spěváčková

Sčítání hlasů prezidentských kandidátů se bude podobat hned třem volbám - do evropského parlamentu, sněmovny a Senátu.

„Největší podobnost je k senátním volbám, kde si můžeme představit, že zpracováváme jeden obvod Senátu jako obvod celé republiky pro volbu prezidenta. Je tady určitá zvláštnost v tom, že tady jsou zvláštní okrskové volební komise v zahraničí, kdy je to zase převzato z voleb do Poslanecké sněmovny. A ta úplná podobnost z hlediska obvodu je pak daná volbou evropského parlamentu, kdy je Česká republika jedním obvodem,“ vysvětluje Konečný.

Český statistický úřad začne výsledky sčítat v sobotu ve 14 hodin poté, co se uzavřou všechny volební místnosti. První výsledky bychom měli znát už zhruba v půl třetí odpoledne.

„My předpokládáme na základě zkušenosti z předchozích voleb, že bychom mohli mít první okrsek zhruba do půl hodiny. Kolem 18. hodiny bychom mohli mít zpracováno 99,9 procenta, tedy většinu,“ předpokládá Konečný.

Konec se dá podle něj těžko odhadnout: „Opravdu závisí na tom, kdy dostaneme zápis z poslední okreskové volební komise. Teprve poté můžeme volbu prezidenta uzavřít a zahájit centrální zpracování.“

Český statistický úřad v posledních dnech několikrát testoval systém sčítání hlasů, prověřil mimo jiné i psychickou odolnost svých zaměstnanců vůči krizovým situacím. Statistici tvrdí, že jsou připraveni na všechny extremní situace a sčítání hlasů by neměl ohrozit ani výpadek.

„Prostředí je celé zdvojené, máme zajištěny i dodávky energie v případě výpadku,“ dodává Konečný.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme