Volební kuchařka, 5. díl: Hlasovat lze v pátek od 14 do 22, v sobotu od 8 do 14 hodin

Začíná historicky první přímá volba prezidenta. Odpoledne si Češi začnou vybírat z devíti registrovaných zájemců o Hrad nástupce Václava Klause. Volební místnosti se otevřou ve 14 hodin odpoledne. Odevzdat svůj hlas mohou lidé až do 22 hodin. V sobotu pak od 8 do 14 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

Šedomodrou obálku s hlasovacími lístky už by měli mít všichni několik dní doma. V ní kromě devíti lístků se jmény kandidátů je i leták s informacemi o způsobu hlasování a adresa volební místnosti.

Lidé, kteří lístky do schránky nedostali, je obdrží přímo ve volební místnosti. Tam lístky dostanou i Češi, kteří svůj hlas odevzdají na jednom ze zastupitelských úřadů v cizině. Ti kvůli časovému posunu začali na některých místech hlasovat už ve čtvrtek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak a kdy je možné hlasovat, shrnuje Martina Spěváčková

Princip volby je pak obdobný jako při výběru nových senátorů. „Dostanete hlasovací lístky kandidátů, každý kandidát má svůj hlasovací lístek. Ten za plentou dáte do obálky, dává se tam pouze jeden hlasovací lístek, jinak je volba neplatná. Obálku pak vložíte před okrskovou volební komisí do volební schránky,“ popisuje Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Pokud voliči nesplní pravidla, může být jejich hlas neplatný. „Neplatné hlasovací lístky jsou ty, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené nebo nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození hlasovacího lístku, například že ohnete roh nebo ho přehnete, nemá vliv na platnost, pokud jsou z něj patrny všechny potřebné údaje,“ vysvětluje Řepka.

Volit může každý občan České republiky, kterému bylo 18 let. Před samotným hlasováním se musí nejdříve okrskové komisi prokázat platným průkazem totožnosti. Pokud půjde svého kandidáta podpořit do volební místnosti mimo své trvalé bydliště, musí mít navíc voličský průkaz. Čas na jeho vyřízení měli lidé do středy.

Média od úterý nesmějí zveřejňovat předvolební i volební průzkumy, informovat mohou pouze o volební účasti. Český statistický úřad odhaduje, že první výsledky volby by mohl mít už několik hodin po uzavření volebních místností.

„Sčítání je zahájeno v sobotu ve 14 hodin, to jsou uzavřeny všechny volební místnosti v ČR a do této doby jsou uzavřeny i volební místnosti v zahraničí. Na základě zkušeností z předchozích voleb předpokládáme, že bychom první okrsek mohli mít zhruba do půl hodiny, tedy o půl třetí,“ říká vrchní ředitel sekce obecné metodiky a registrů František Konečný.

„Zhruba za hodinu se celý systém dostane do produkčního režimu a očekávám, že kolem 18. hodiny bychom mohli mít zpracováno 99,9 procenta, tedy většinu,“ předpokládá Konečný.

Přímá volba prezidenta ČR - harmonogram hlavních budoucích událostí | Foto: ČTK

Martina Spěváčková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme