Volební kuchařka: Jak se sčítají hlasy a kdy budou známé výsledky

Ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci až do sobotního odpoledne vybírat své senátory a krajské zastupitele. V našem předvolebním seriálu už jsme si v minulých dnech všechna důležitá pravidla hlasování řekli. Zbývá jen doplnit informace o sčítání hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů | Foto: Marián Vojtek

Kandidátům krajských a senátních voleb jistě stoupá adrenalin v krvi. Dnes totiž začínáme rozhodovat o jejich budoucnosti. Úleva, nebo také zklamání přijde až v noci ze soboty na neděli. To už by se měli dozvědět, jak volby dopadly.

Právě o zpracování výsledků bude dnešní poslední díl předvolebního seriálu. Počítat hlasy začnou okrskové volební komise ihned po uzavření volebních místností v sobotu po 14. hodině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební kuchařka Lucie Weissové, tentokrát o sčítání hlasů.

Sečtené hlasy předají Českému statistickému řadu (ČSÚ). Na jeho stránkách www.volby.cz budou moci zájemci průběžné sčítání sledovat.

Oproti předchozím volbám budeme znát kompletní oficiální výsledky o něco později. Může za to devět obcí, ve kterých se zároveň volí do místního zastupitelstva. Tyto obecní volby končí až ve 22 hodin, teprve pak začnou komise v těchto obcích sčítat hlasy i z krajských voleb.

„Nedomnívám se, že by tyto poslední obce měly mít nějaký větší význam na celkové výsledky,“ řekl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Předpokládá, že by již v sobotu večer mělo být známo, zda byl některý senátor zvolen v prvním kole, jména kandidátů, kteří postoupili do druhého kola a o křeslo senátora se utkají o týden později, i výsledky voleb do zastupitelstev krajů.

Pokud bude mít kterýkoli volič či kandidát dojem, že byl při volbách porušen zákon, může se obrátit na soud.

„Soud potom musí rozhodnout, jestli je jejich stížnost oprávněná. Pokud by byla, tak může dojít třeba k opakovanému hlasování, což už se v minulosti stalo. Nebo může dojít třeba i k novým volbám, což se zatím ještě, pokud jde o krajské volby, nestalo,“ připomíná Václav Henych ze Státní volební komise.

Návrh je třeba u soudu podat do deseti dnů od vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí.

Lucie Weissová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme