Volební kuchařka: Jak správně odevzdat svůj hlas

V pátek a v sobotu budeme mít zase jednou příležitost spočítat to těm, kteří nás zklamali a dát důvěru těm, kterým věříme. Čekají nás volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. V našem seriálu si od pondělí do pátku osvěžíme volební pravidla, řekneme si koho, kde a jak budeme volit a taky něco o zpracování výsledků voleb. A začneme těmi, kdo usilují o náš hlas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamčená volební urna.

Zamčená volební urna. | Foto: Tomáš Adamec

V pátek 12. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 13. října od 8 do 14 hodin se otevřou volební místnosti a my budeme moci vybírat své zástupce do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu.

Přes 11 tisíc kandidátů z 93 různých stran, hnutí a koalic se utká o místa v krajských zastupitelstvech. Věkový rozdíl kandidátů je neuvěřitelných 72 let, říká místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Autorkou volební kuchařky je Lucie Weissová

„Rozpětí je od zákonem stanoveného minimálního věku 18 let, kde v letošním roce registrujeme dva osmnáctileté studenty, až po nejstaršího kandidáta, kterému je tentokrát 90 let.“

O 27 uvolněných míst v Senátu usiluje 233 kandidátů, to znamená, že na jedno senátorské křeslo se tlačí asi 8,5 zájemce. Věkový rozdíl mezi nimi je samozřejmě menší, protože dolní hranici pro vstup do Senátu stanovuje zákon na 40 let.

Do krajských zastupitelstev se volí v celé republice kromě Prahy. Senát se obnovuje jen z jedné třetiny, čili se volí v 27 obvodech. A aby to nebylo úplně jednoduché, tak někde se volí i do obecních zastupitelstev.

„V devíti obcích sedmi krajů se volí nová obecní zastupitelstva. V těch případech to bude opravdu komplikované. Naštěstí ani jedna z těchto obcí nevolí nového senátora,“ uvádí Drápal.

Kandidáti mohou z voleb odstoupit nebo být odvoláni až do jejich začátku, tedy do pátku 14 hodin. Proto je dobré, prostudovat si ve volební místnosti všechna oznámení, aby náhodou náš hlas, který dáme někomu, kdo si to rozmyslel, nespadl pod stůl.

Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme