Volební kuchařka pro 2. kolo: Pro voličský průkaz je nutné přijít na úřad osobně

Za tři dny půjdou voliči ve druhém kole přímé volby vybírat nového českého prezidenta. O Hrad bojují šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg a expremiér Miloš Zeman. Pokud lidé vědí, že v době volby nebudou v místě svého bydliště, mají poslední možnost zažádat si o voličský průkaz. Na příslušný úřad si pro něj však musí dojít osobně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad (ilustační foto)

Pražský hrad (ilustační foto) | Foto: Filip Jandourek

S voličským průkazem může volič podpořit svého kandidáta kdekoliv na území Česka nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Hlasovat s ním může ale i v místě trvalého bydliště, pokud například nečekaně změní plány. Podle ministerstva vnitra je o volební lístky v historicky první přímé volby hlavy státu rekordní zájem.

„Voličských průkazů pro obě kola prezidentské volby bylo vydáno okolo sedmi set tisíc, což je ve srovnání s jinými volbami poměrně vysoké číslo,“ říká mluvčí resortu Vladimír Řepka. Na rozdíl od prvního kola volby prezidenta už voliči nedostanou hlasovací lístky domů, ale obdrží je až přímo ve volební místnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební kuchařku natočila redaktorka Martina Spěváčková.

Ač do druhého kola postoupili jen dva kandidáti - Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman, nechalo vnitro i tentokrát vytisknout lístky se jmény všech původních devíti zájemců o Hrad.

„Protože se může stát, že by některý z kandidátů mohl odstoupit, anebo byl nevolitelný. V tom případě postupuje ten kandidát, který měl největší počet hlasů, a proto musíme vytisknout všech devět lístků,“ vysvětluje Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Princip volby pak zůstává stejný jako v prvním kole. „Od komisařů ve volební místnosti dostanete dva hlasovací lístky a úřední obálku. Tu úřední obálku poznáte tak, že má na sobě razítko. S tou odejdete za plentu, jinak vám není umožněno hlasování. Z plentou vyberete jeden z těch dvou hlasovacích lístků, rozhodnete se pro jednoho ze dvou kandidátů, vložíte do úřední obálky a před okrskovou volební komisí sami, není umožněno v zastoupení, vhodíte lístek do hlasovacího zařízení, říká Řepka.

Neplatný hlas je takový, kdy do obálky volič vloží oba lístky, nebo lístek nebude na předepsaném tiskopise a nebude z něj čitelné, koho volil. Druhého kola prezidentských voleb se opět může zúčastnit každý občan České republiky, který alespoň druhý den tohoto kola oslaví 18. narozeniny.

Martina Spěváčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme