Volební model: Hnutí ANO v květnu ztratilo, přesto má jasnou převahu. Polepšili si Piráti nebo ODS

Podpora hnutí ANO se podle Kantar CZ v květnu snížila na 31,5 procenta. Polepšili si díky tomu druzí Piráti se 17 procenty, třetí ODS s 13,5 procenta i čtvrtá SPD s 8 procenty. Výsledek STAN a ČSSD se v porovnání s dubnovým šetřením nezměnil. Pohoršily si TOP 09 a KSČM, které klesla podpora na pětiprocentní hranici. KDU-ČSL by se čtyřmi procenty zůstala před branami sněmovny stejně jako v dubnu. Volební model agentury zveřejnila Česká televize.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model Kantar CZ v květnu 2020 | Zdroj: Infogram/iROZHLAS.cz

ANO si v porovnání s dubnovým šetřením pohoršilo o 2,5 procentního bodu. Piráti si polepšili o jeden procentní bod, stejně jako SPD. Občanští demokraté posílili o dva procentní body. Zisk ČSSD a STAN zůstal na 5,5 procenta.

STEM: Volby by vyhrálo hnutí ANO, preference vyrostly také vládní ČSSD. Pohoršila si naopak opozice

Číst článek

TOP 09 si pohoršila o půldruhého procentního bodu, KSČM o půl procentního bodu. „KDU-ČSL se dlouhodobě pohybuje spíše pod pětiprocentní hranicí než nad ní. Proto předpokládáme, že by se v tuto chvíli do Sněmovny neprobojovala,“ uvedli autoři modelu.

Statistická chyba podle agentury činila jeden procentní bod u malých stran a až 3,2 procentního bodu u velkých uskupení. Průzkum agentura provedla mezi 18. květnem a 5. červnem mezi 1200 respondenty.

Výsledky podpory stran se podle Kantar CZ začínají podobat průzkumům z doby před krizí způsobenou epidemií koronaviru. „Voliči ANO se nejčastěji začali přesouvat k Pirátům, ODS a ČSSD. Jako důvody jsme opakovaně slýchali například to, že ti lidé jsou do jisté míry zklamaní z toho, že tu krizi hnutí ANO spíše zneužilo k tomu, aby prosazovalo nějaké svoje zájmy,“ uvedl analytik Kantar CZ Pavel Ranocha.

K poklesu komunistů Ranocha řekl, že ztráta podpory KSČM činí zhruba jeden procentní bod ročně. Starší voliči komunistů ze dvou třetin odcházejí ke hnutí ANO, komunističtí voliči mladšího věku míří k SPD, Pirátům nebo k ČSSD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme