Volby by vyhrálo ANO před Piráty. ČSSD dál ztrácí a do sněmovny by se nedostala, ukazuje průzkum

ČSSD a SPD by podle říjnového volebního modelu agentury Kantar CZ zřejmě zůstaly před branami sněmovny. Volby by tradičně vyhrálo ANO s náskokem před Piráty a ODS. Poslance by nadále měly také KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Volební model v neděli zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ANO si oproti zářijovému šetření polepšilo na 31,5 procenta stejnou měrou jako Piráti, kteří se vrátili na srpnových 17 procent. | Zdroj: Infogram/iROZHLAS.cz

ANO si oproti zářijovému šetření polepšilo na 31,5 procenta stejnou měrou jako Piráti, kteří se vrátili na srpnových 17 procent. ODS si naopak pohoršila na 12,5 procenta. Komunisté by získali sedm procent hlasů, TOP 09 šest procent. Lidovce a Starosty by volilo shodně pět procent dotázaných.

CVVM: ANO si v říjnu polepšilo na 33,5 procenta, SPD by se nedostalo do sněmovny

Číst článek

ČSSD a SPD by získaly podle modelu 4,5 procenta hlasů. Podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy preference SPD klesají už čtvrtý měsíc, oproti září klesly o 1,5 procentního bodu. Největší část voličů SPD, především vzdělanějších, přešla k hnutí Trikolóra, které si drží podporu 3,5 procenta hlasů, naopak spíše starší voliči SPD začali přecházet k hnutí ANO, uvedl Ranocha.

Preference ČSSD dlouhodobě pozvolna klesají také hlavně ve prospěch ANO, ale také Pirátů, řekl Ranocha. „Mezi důvody se začínají objevovat zmínky o zastavení stíhání Andreje Babiše, čímž se ANO stává o něco důvěryhodnější a relevatnější variantou pro ty voliče,“ řekl Ranocha. Sociální demokraty podle něj oslabuje mimo jiné nejednotné vystupování navenek.

Agentura dala výsledky do souvislosti se zlepšeným vnímáním politické situace, kterou nyní hodnotí jako velmi nebo spíše dobrou 37 procent dotázaných, což odpovídá dlouhodobému průměru.

Vnímání Evropské unie

Agentura Kantar CZ se pro Českou televizi zaměřila také na názor veřejnosti na Evropskou unii. Pozitivně vnímá blok podle agentury aktuálně 31 procent Čechů, před dvěma lety to byla jen necelá pětina.

Ze dvou pětin rovněž na 31 procent se snížil za dva roky počet dotázaných, kteří na unii nahlížejí negativně. Neutrálně na Evropskou unii nahlíželo nadále 37 procent dotázaných.

S členstvím Česka v EU je spokojená víc než třetina občanů. Je to nejvíc za posledních devět let

Číst článek

Velmi pozitivně vnímá Evropskou unii šest procent dotázaných. Velmi negativně pak devět.

Pozitivně vnímají Evropskou unii podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy hlavně voliči TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů. Pozitivní vnímání převažuje ale také mezi voliči ODS.

Negativně na EU nahlíží voliči KSČM, SPD a Trikolóry, dodal. Pozitivnější postoj k unii mají mladí lidé, osoby s vyšším vzděláním a obyvatelé větších měst.

Průzkumy provedl Kantar CZ mezi 1200 respondenty v době od 12. října do 1. listopadu. Statistická chyba volebního modelu podle agentury činí 1,2 až 3,1 procentního bodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme