Průzkum Kantar: volby by i přes propad preferencí vyhrála koalice Pirátů a STAN, těsně před Spolu

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrála koalice Pirátů a STAN se ziskem 24 procent. Pouze o půl procentního bodu horší by byla koalice Spolu. Třetí hnutí ANO by získalo 21,5 procenta. Vyplývá to z červnového volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Do sněmovny by se podle něj dostalo ještě SPD se ziskem 12,5 procenta a hnutí Přísaha se šesti procenty.

DATA Praha (Aktualizováno: 15:05 27. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KSČM i vládní ČSSD by skončily pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk mandátů, uvedla agentura Kantar. Od jejího posledního průzkumu v květnu ztratili Piráti se STAN dva procentní body, naopak koalice Spolu si o dva procentní body polepšila.

„Během posledních dvou měsíců došlo k poměrně razantnímu poklesu preferencí Pirátské strany, a to o pět procentních bodů. To jinými slovy představuje zhruba čtvrtinu jejich voličů,“ uvedl v České televizi analytik Kantaru Pavel Ranocha.

Podle něj lidé od volby Pirátů ustupují nejčastěji kvůli nesouhlasu s některými body v jejich programu, bojí se třeba zvyšování daní.

Zeman: Budu volit hnutí ANO. Koalice jsou podvod, sestavením vlády pověřím šéfa nejúspěšnější strany

Číst článek

Vládní hnutí ANO v poslední době zastavilo propad preferencí, které zaznamenalo na jaře a dostalo se zpět nad 21 procent. „Vypadá to na zastavení trendu a možná i nějaký odraz ode dna,“ uvedl Ranocha.

Agentura Kantar CZ přepočítala volební model také na počet mandátů ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně. Započítala do něj ale data z posledních dvou průzkumů.

Proto by křesla podle ní získala i KSČM, která je v červnovém průzkumu už pod pěti procenty, ale v květnu byla ještě nad touto hranicí. Piráti se STAN by tak měli 57 mandátů, koalice Spolu 53, ANO 50, SPD 24, Přísaha devět a komunisté sedm.

Poslední průzkum se uskutečnil od 7. do 18. června a zúčastnilo se ho 933 lidí. Autoři průzkumu upozorňují na to, že statistická chyba činí 1,4 až 3,3 procentní body.

V tomto týdnu zveřejnilo aktuální volební model také Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj by volby v červnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, pro koalici Spolu by se rozhodlo 19,5 procenta voličů. Do sněmovny by se podle tohoto průzkumu dostaly také SPD, KSČM a ČSSD.  

Pro fungování této aplikace je potřeba mít zapnutý javascript.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme