Volební model: ANO roste a vyhrálo by volby, koalice Spolu a PirSTAN soupeří o druhé místo

Volby do Poslanecké sněmovny by v srpnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 27,5 procenta. Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a koalice Pirátů a STAN by dostaly shodně 21 procent hlasů. Vyplývá to ze srpnového volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Do Sněmovny by se podle něj dostalo ještě SPD se ziskem deset procent, hnutí Přísaha se šesti procenty a KSČM s pěti procenty.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model pro období 2.–⁠13. 8. 2021

Volební model pro období 2.–⁠13. 8. 2021 | Foto: Kantar CZ | Zdroj: Česká televize

Vládní strana ČSSD by modelu skončila pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých mandátů, uvedla agentura Kantar CZ.

Od jejího posledního průzkumu v červnu posílilo vládní hnutí ANO o šest procentních bodů, naopak koalice Pirátů a STAN ztratila tři procentní body a koalice Spolu 2,5 procentního bodu.

Předvolební programy ve 30 otázkách. Zjistěte, ke které straně máte letos nejblíž

Číst článek

Podle analytika agentury Kantar CZ Ondřeje Ryboně hnutí ANO premiéra Andreje Babiše posiluje s odezněním kritické situace kolem epidemie onemocnění covid-19.

Poslední průzkum se uskutečnil od 2. do 13. srpna a zúčastnilo se ho 913 lidí. Autoři průzkumu upozorňují na to, že statistická chyba činí jeden až 3,5 procentního bodu.

Pokud by strany kandidovaly samostatně zvítězilo by podle průzkumu Kantar CZ opět hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta. Druzí Piráti by dostali 12 procent a třetí ODS 11,5 procenta hlasů. Pro STAN by se rozhodlo 10,5 procenta voličů, pro SPD 9,5 procenta. Kolem pětiprocentní hranice se pohybují Přísaha, TOP 09, KSČM a lidovci. Vládní sociální demokraté jsou i v tomto stranickém volebním modelu pod pěti procenty se ziskem 3,5 procenta.

Volby 2021

V tomto týdnu zveřejnila aktuální volební model také agentura STEM pro CNN Prima News. Podle něj by volby v srpnu vyhrálo také hnutí ANO se ziskem 31,1 procenta hlasů. Koalice Spolu by měla 21,7 procenta, pro koalici Pirátů a STAN by se rozhodlo 18,7 procenta voličů. Do Sněmovny by se podle tohoto průzkumu dostaly ještě SPD a KSČM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme