Volební model Medianu: Volby by v březnu vyhráli Piráti se STAN. Hnutí ANO preference klesly

Hnutí ANO ztratilo podle volebního modelu výzkumné agentury Median pozici lídra. Na jeho místo se v březnu dostala koalice Pirátů a STAN, která by volby vyhrála se ziskem 27,5 procenta hlasů. ANO by získalo 24,5 procenta hlasů, preference mu proti únoru klesly o dva procentní body. Hnutí Andreje Babiše nebylo podle volebního modelu Medianu v pozici lídra naposledy v březnu 2014. Vyplynulo to z v úterý zveřejněných výsledků průzkumu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:04 30. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do sněmovny se v Česku uskuteční letos v říjnu. Vítězství koalice Pirátů a STAN ukázal i volební model agentury Kantar CZ z přelomu ledna a února.

Sněmovní volby by s náskokem vyhrála koalice Pirátů a STAN, vyplývá z průzkumu. Podpora ANO klesá

Číst článek

Podle Medianu se zdá, že situace kolem pandemie covidu začíná výrazně ovlivňovat pozici koaličních stran. Koalice Pirátů a STAN má stále sílící voličské jádro a potenciální zisk vyšší než hnutí ANO.

Koalice Pirátů a STAN má podle Medianu největší podporu mezi lidmi s maturitou a vysokoškolským vzděláním, zatímco hnutí ANO mezi lidmi se středoškolským vzděláním bez maturity a nižším.

Koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, by v březnu získala 17,5 procenta hlasů, v únoru měla podporu 18,5 procenta. Koalice Spolu má mezi lidmi s různým stupněm vzdělání vždy menší podporu než koalice Pirátů a STAN

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by překročily také SPD a KSČM. U SPD se zastavil mírný růst preferencí pozorovatelný od loňského července. Současný potenciální zisk deseti procent je zhruba o jeden procentní bod nižší než ve volbách 2017. KSČM by získala 7,5 procenta.

ČSSD by se ani podle březnového volebního modelu Medianu do sněmovny nedostala, podpora jí klesla ze 4,5 na čtyři procenta. Sociální demokraté, kteří jsou ve vládě s ANO, preference ztrácejí delší dobu, ještě loni v srpnu měli podporu 9,5 procenta.

Median: Rozdíl v podpoře ANO a koalice Pirátů a STAN je těsný. ČSSD by se nyní do Parlamentu nedostala

Číst článek

Pokud by ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří ho vážně zvažují volit a nevylučují účast ve volbách, získalo by 28,5 procenta hlasů. Zisk přesvědčených voličů by ANO stačil na volební výsledek 17,5 procenta hlasů. Jde o stále nejsilnější volební jádro, i když mírně nižší než v minulosti.

Koalice Pirátů a STAN má i v březnu opět vyšší volební potenciál než ANO. Potenciální zisk dosahuje 32,5 procenta, volební jádro posílilo z únorových 14 procent na 16,5 procenta. Koalice Spolu měla v březnu stejné volební jádro jako v lednu, a to deset procent. Potenciál se ale snížil o 1,5 procentního bodu na 23 procent.

Agentura provedla průzkum v době od 1. do 29. března mezi tisícovkou lidí starších 18 let. Statistická odchylka činí u malých stran +/- 0,5 procentního bodu, u velkých stran pak +/- 3,5 procentního bodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme