Volby by v srpnu podle Medianu vyhrálo ANO. Šlachtova Přísaha by se do sněmovny nedostala

Volby do sněmovny by v srpnu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, které by podpořilo 27 procent voličů. Druhá by byla koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, s 21 procenty hlasů a o půl procentního bodu méně by měli Piráti a STAN. Do dolní parlamentní komory by se s devíti procenty hlasů ještě dostala SPD a se šesti procenty komunisté. Těsně pod pětiprocentní hranicí by skončila vládní ČSSD. Vyplynulo to z průzkumu Medianu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obdobné výsledky voleb v srpnu před časem avizovaly i průzkumy agentur Kantar CZ a STEM.

Volební model: ANO roste a vyhrálo by volby, koalice Spolu a PirSTAN soupeří o druhé místo

Číst článek

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které v červencovém průzkumu Medianu skončilo před komunisty i sociálními demokraty, se propadlo na sedmou pozici a křesla ve sněmovně by zřejmě neobsadilo. Jeho podpora se podle srpnového modelu snížila o 2,5 bodu na čtyři procenta.

„To může souviset s malým voličským jádrem, a tedy i nestabilitou voličů. Pravděpodobně bude nyní velmi záležet na tom, jak se bude hnutí prezentovat v předvolebních debatách a jak zvládne závěr kampaně,“ uvedli autoři průzkumu.

Naopak o dva body si proti začátku prázdnin polepšila SPD. Podpora ANO v porovnání s červencovým průzkumem vzrostla o procentní bod, koalici Spolu o půl bodu klesla, a naopak Pirátům a STAN se o půl bodu zvýšila. Preference ČSSD a KSČM se nezměnily.

Podle srpnového modelu Kantar CZ pro Českou televizi by ANO v druhé polovině prázdnin zvítězilo ve volbách se ziskem 27,5 procenta a koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN by měly shodně 21 procent hlasů.

Volby by podle modelu agentury Median vyhrálo ANO, druhá koalice Spolu předstihla Piráty se STAN

Číst článek

Z modelu rovněž vyplynulo, že do sněmovny by se ještě dostala SPD s desetiprocentním ziskem hlasů, Přísaha se šesti procenty a KSČM s pěti procenty. ČSSD by skončila pod pěti procenty.

Srpnový volební model STEM pro CNN Prima News připsal hnutí ANO zisk 31,1 procenta hlasů. Spolu by podle něj mělo 21,7 procenta hlasů a Piráti se STAN 18,7 procenta. Do sněmovny by se podle STEM dostaly ještě SPD a KSČM.

Průzkumu Medianu se v době od 1. srpna do 2. září zúčastnilo na 1050 respondentů starších 18 let. K volbám by v srpnu podle jejich vyjádření přišlo 66 procent voličů, což by znamenalo vyšší volební účast než při posledních volbách v roce 2017. Určitě by k volbám nepřišlo 26,5 procenta lidí, doplnil Median.

Pro fungování této aplikace je potřeba mít zapnutý javascript.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme