Průzkum Median: dominuje ANO s 33 procenty, Okamurovo hnutí SPD dál oslabuje

Volby do Poslanecké sněmovny by v únoru vyhrálo hnutí ANO s 33 procenty, od lednového průzkumu si polepšilo o tři procentní body. Shodně po 13 procentech by získali Piráti a ODS. Ve volebním modelu společnosti Median následuje ČSSD, KSČM a SPD. Kolem pětiprocentní hranice vstupu do sněmovny zůstávají lidovci, STAN a TOP 09. Volit by podle průzkumu určitě šlo 52,5 procenta dotázaných.

Graf Praha (Aktualizováno: 17:43 27. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srovnání volebních modelů agentury Median od sněmovních voleb   2017 do února 2019

Srovnání volebních modelů agentury Median od sněmovních voleb 2017 do února 2019 | Foto: Median/iROZHLAS.cz | Zdroj: Infogr.am

Při absenci závažnějších kauz v mediálním prostoru spojovaných s hnutím ANO či s (jeho) předsedou Andrejem Babišem podpora hnutí ANO vzrostla,“ uvedla agentura Median.

CVVM: Volby by v únoru vyhrálo hnutí ANO se třiceti procenty hlasů. ODS dohnala Piráty

Číst článek

Projevit se podle ní mohl i klidný a jednoznačný průběh sjezdu hnutí a medializace plánu valorizace penzí a návrhu na zvýšení limitů u živnostenských paušálů. Zda se nárůst u ANO potvrdí jako trend, ukážou podle Medianu průzkumy v následujících měsících.

Piráti podle autorů modelu potvrdili růstový trend, který se objevil loni v létě. „ODS po lednovém 15procentním vrcholu mírně oslabila,“ uvedli.

Pokles SPD

ČSSD si proti lednu pohoršila o procentní bod na osm procent a komunisté udrželi 7,5 procenta. „Vládní koalice ANO a ČSSD (při zahrnutí KSČM) v součtu posiluje oproti minulému měsíci jen zanedbatelně,“ napsal Median.

60 dnů nejistoty. ‚Vyzyvatel‘ Okamury Volný může po zrušení regionálního klubu přijít o členství v SPD

Číst článek

SPD Tomia Okamury neudržela desetiprocentní listopadový vrchol a dále oslabila na sedm procent. „Můžou se v tom promítat současné vnitrostranické neshody mezi Okamurou a poslancem (Lubomírem) Volným nebo i dřívější kauza odsouzeného českého teroristy, který je se stranou spojován,“ uvedl Median.

Lidovci, STAN i TOP 09 zůstali v lednovém volebním modelu Medianu pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny. V únoru získali lidovci šest procent, STAN pět procent a TOP 09 čtyři procenta.

Podle autorů modelu tyto tři strany oscilují kolem pěti procent a s ohledem na statistickou odchylku mají na vstup do sněmovny podobnou šanci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme