Model agentury STEM ukazuje jasné vedení ANO a těsně druhé místo pro SPD. Následují vládní strany

Hnutí ANO je dál nejsilnějším tuzemským politickým subjektem. Pokud by se sněmovní volby konaly v první polovině listopadu, dle modelu agentury STEM pro CNN Prima News by je vyhrálo se ziskem 33,2 procenta hlasů. Na druhém až čtvrtém místě zůstávají natěsnané SPD (12 procent), ODS (11,6) a Piráti (10,2). Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí STAN (6,4) a TOP 09 (5,2). Pod pětiprocentní hranicí je se 4,5 procenta SOCDEM a vládní KDU-ČSL (3,5).

Praha (Aktualizováno: 13:22 26. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Že jsou na prvních dvou místech v modelu obě sněmovní opoziční strany, se v tomto volebním období stalo podruhé. I loni v září měla agentura STEM na prvním místě ANO a na druhém SPD.

Podle agentury STEM je patrné, že mezi ostatními politickými subjekty dominuje hnutí ANO. „Jako jediné dosahuje dlouhodobě možných zisků nad 30 procenty. Od zářijového modelu STEM pak mírně posílilo. Hnutí zůstává nadále neohroženo v pozici lídra opozičních hlasů se široce společensky rozkročenou voličskou základnou,“ uvádí agentura.

Komplikovaný vztah rozdílných populistů. Připravují se ANO a SPD na společnou vládu, nebo bojují o voliče?

Číst článek

Hnutí SPD zaznamenalo od posledního volebního modelu nárůst o jeden procentní bod. Podle STEM je to tím, že v době zjitřených nálad a nejistých výsledků reprezentuje protestní hlasy.

„Přestože mu od minulého podzimu přibyla konkurence obdobného rázu, zejména ve straně PRO, dokázalo svou podporu stabilizovat a vrátit se nad 10 procent,“ okomentovala agentura výsledek.

Naopak ODS si pohoršila ze zářijových více než 13 procent na současných 11,6 procenta. Podle agentury se výsledek nejsilnější vládní strany nadále opírá o silnější skupinu loajálních voličů.

STEM také uvádí, že část voličů koalice Spolu, kterou kromě ODS, tvoří lidovci a TOP 09, nemá jasno ve výběru konkrétní strany. „Tato proměnlivá podpora se u obou menších stran projevuje v nejistotě výsledku pohybujícího se v čase kolem pětiprocentní hranice,“ dodala agentura k volebnímu modelu.

Data pro model sbírala agentura STEM v období od 2. do 14. listopadu, tedy v době, kdy veřejné debatě dominovaly ceny energií, zejména možné zdražení regulované části elektřiny. Zároveň byl už známý pondělní termín a důvody protestů a stávky odborů proti krokům vlády. Do průzkumu se zapojilo 1097 občanů starších 18 let.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme