Volební odhady budeme znát hned v sobotu po 14. hodině

Na výsledky voleb do sněmovny si budeme muset počkat minimálně do sobotního večera, ale náznak toho, jak volby dopadnou, bychom mohli mít vlastně hned po zavření volebních místností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů | Foto: Marián Vojtek

I letos totiž agentura SC&C připraví odhad volebních výsledků, takzvaný exit poll, objednala si ho Česká televize a těsně po ní ho v sobotu po 14. hodině přinese i Český rozhlas.

Vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová v dopoledním Radiožurnálu řekla, že tazatelé budou stát před volebními budovami nebo místnostmi. „Všichni je poznají podle toho, že budou mít na sobě žluté tričko a budou mít označení s logem voleb, ČT a agentury SC&C.“

Osm otázek

„Lidem položí zhruba 8 otázek. Chceme vědět, jakou stranu právě volili a kdy se pro ní rozhodli. Zajímá nás také, jaké úkoly by podle nich měla vláda prioritně řešit, názory na možné budoucí premiéry. A také potřebujeme vědět, jak volili muži, ženy. Zeptáme se věkovou kategorii i ekonomický status, tedy, zda jde o studenty, zaměstnance, či důchodce,“ připomněla Hamanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová v dopoledním Radiožurnálu mluvila o získání podladů pro odhady volebních výsledků

Zaručila se za naprostou anonymitu výzkumu. „Nikde se neobjevuje žádné jméno, adresa, telefonní číslo.“

„Dotazujeme zhruba na 400 místech České republiky a očekáváme 20 000 respondentů - statistická chyba bude tak kolem plus minus dvou procent. Víme i z dřívějška, že pravděpodobněji se to nezvládne - myslím, že i přesto jsou tato data po 14. hodině pro voliče velmi cenná stejně jako pro diváky či posluchače médií jako je Český rozhlas,“ vyjádřila přesvědčení Hamanová.

Milan Kopp, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme