O politiku se zajímá, k volbám jako tisíce dalších nemůže. ‚Diskriminační,‘ tvrdí lidskoprávní organizace

Soudy v Česku loni odebraly volební právo skoro dvěma tisícům lidí. Vyplývá to z dat ministerstva spravedlnosti, které má Radiožurnál k dispozici. K volbám jít nemůžou většinou mentálně hendikepovaní. Lidskoprávní organizace to označují za diskriminační a protiprávní. Postižení jsou podle nich pak pro politiky neviditelní. Někteří lidé s omezenou svéprávností se přitom zajímají o komunální nebo senátní volby daleko víc než běžní voliči.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osmadvacetiletý Jiří Vosmík z Prahy nemůže jít volit

Osmadvacetiletý Jiří Vosmík z Prahy nemůže jít volit | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Jiří Vosmík se před mikrofonem styděl, ale jak tvrdí i jeho okolí, o politice má daleko větší přehled než někteří voliči. Jiří ale patří mezi dva tisíce lidí, jimž soudy loni omezily volební právo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž.

Kritizuje to třeba Milena Johnová z neziskové společnosti Quip, která poskytuje postiženým sociální služby. Říká, že je to v rozporu třeba s mezinárodní Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením.

„Dál je porušen občanský zákoník, který říká, že nejde omezit svéprávnost člověka, jedině v případě, že hrozí závažná újma. V tomto případě nehrozí závažná újma,“ vypočítává pro Radiožurnál.

„Navíc jsem přesvědčena, že to je diskriminace lidí se zdravotním postižením. Nás ostatní nikdo nezkouší, jestli rozumíme volbám nebo ne. Takže je to vlastně diskriminační opatření státu.“

Každý pátý

České soudy loni odebraly právo volit každému pátému člověku, u kterého upravovaly svéprávnost. Řeší mimo jiné nakládání s penězi nebo možnost uzavření manželství.

Vladimír Řepka z ministerstva spravedlnosti zdůrazňuje, že lidé se můžou kvůli omezení volebního práva proti rozsudkům odvolat, případně dovolat k Nejvyššímu soudu. „Máme za to, že je potřeba intenzivně šířit povědomí o právech osob se zdravotním postižením,“ tvrdí.

„Upozorňujeme, že při jakémkoli zásahu v této oblasti musí být naplněno množství podmínek, mezi které patří i hrozba závažné újmy. Soud by tedy musel dojít k tomu, že osobě hrozí v důsledku realizace práva volit závažná, nikoli pouze běžná újma.“

V Česku má omezenou svéprávnost asi 36 tisíc lidí. Statistika, kolik z nich nesmí k volbám, ale neexistuje. Volební právo mají všichni bez výjimky například v Rakousku, Velké Británii, v Kanadě nebo Austrálii.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme