Volební preference ČSSD dál klesají

Nejsilnější vládní stranu - ČSSD - by v dubnu volilo necelých 12 procent lidí. Průzkum agentury STEM ukázal, že nejvíc příznivců má ODS, volilo by ji téměř 34 procent oslovených. Druzí jsou komunisté se ziskem necelých 18 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna | Foto: www.romove.cz

Sociální demokracie znovu posunula své minimum z posledních let, oproti březnu přišla o 1,4 procenta. Ani ostatní strany ale na úkor sociálních demokratů neposilují a i jejich preference mírně klesají.

Nejvíce si v dubnu pohoršili občanští demokraté, kteří ztratili 1,9 procenta. Ze stran, které by se podle dubnových výsledků dostaly do sněmovny, tratili nejméně komunisté. Jejich výsledek je oproti minulému měsíci horší o 0,3 procenta.

I počet lidí, kteří by se ve volbách rozhodli pro KDU-ČSL, klesá. Tuto stranu si v dubnu vybralo 8,3 procenta oslovených, tedy o 1,1 procenta méně než před měsícem. Jedinou parlamentní stranou, která si polepšila, je US-DEU. Svůj hlas by jí odevzdala zhruba dvě procenta voličů.

Žádná z neparlamentních stran se dosud výrazně nepřibližuje pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny. Nejnadějnější je pozice Strany zelených, které by podle šetření dalo hlas 3,4 procenta oslovených. Pro hnutí Nezávislí se vyslovilo 1,7 procenta občanů.

Zvýšil se podíl nerozhodnutých voličů. Pro stranu, které by dali ve volbách hlas, se nedokáže rozhodnout téměř devět procent oslovených. Dalších osm procent respondentů deklaruje, že by nedali hlas žádné z existujících stran.

Politická krize oslabila i chuť lidí jít k volbám, do rozhodování o složení sněmovny by se zapojilo zhruba 60 procent oprávněných voličů, což je o čtyři procenta méně než v březnu. Určitě k volbám půjde asi polovina z nich.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme