Median: ANO zvýšilo náskok před ODS. Lidovci, TOP 09 a STAN jsou u pětiprocentní hranice

Vládní hnutí ANO by v červnu vyhrálo sněmovní volby se ziskem 31,5 procenta hlasů. Druhá skončila s odstupem skoro dvaceti procentních bodů ODS, kterou by volilo 12,5 procenta lidí. Třetím Pirátům by dalo hlas 11,5 procenta voličů, vyplývá z aktuálního volebního modelu agentury Median.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Median: Průzkum volebních preferencí za červen 2018 (v procentech) | Zdroj: Infogram

Do Sněmovny by se dostala ještě ČSSD, hnutí SPD a komunisté. Lidovci, TOP 09 a STAN se od říjnových voleb pohybují těsně nad nebo pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých křesel. „Nelze s jistotou určit, která z těchto stran by se do Sněmovny dostala," uvedli autoři modelu.

ANO si oproti dubnovému průzkumu polepšilo o jeden procentní bod, podpora ODS naopak oslabila ze 14 na 12,5 procenta. Piráti si nepohoršili ani nepolepšili. Sociální demokraty by nyní volilo devět procent voličů, Okamurovu SPD 8,5 procenta respondentů a komunisty rovných osm. Oproti dubnu si tyto strany udržely zhruba stejnou přízeň.

TOP 09 nyní vyjádřilo podporu šest procent dotázaných, lidovcům by dalo hlas 4,5 procenta voličů a STAN čtyři procenta.

Výzkum se z větší části uskutečnil ještě před závěrečnými jednáními o nové vládě ANO a ČSSD včetně sporů okolo návrhu na jmenování europoslance ČSSD Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, upozornili autoři volebního modelu.

Ochotu jít k volbám vyjádřilo v červnu 61,5 procenta respondentů, což odpovídá účasti při volbách do Sněmovny loni v říjnu.

Výzkumu se účastnilo 1141 respondentů ve věku 18 a více let mezi 25. květnem a 26. červnem 2018. Statistická odchylka činí 0,5 procentního bodu u malých stran a až 3,5 procentního bodu u největších stran.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme