Volební model: Nejsilnější zůstává hnutí ANO, šest stran se pohybuje na hranici pro vstup do sněmovny

Hnutí ANO si v průzkumech dál udržuje pozici nejsilnějšího uskupení na české politické scéně. Pokud by se nyní konaly volby, vyhrálo by je podle modelu agentury Kantar CZ se ziskem 32 procent hlasů. Následují Piráti s 18 procenty, třetí ODS by volilo 13 procent dotázaných. Šest stran - STAN, KSČM, TOP 09, SPD, ČSSD a KDU-ČSL - se pohybuje kolem pětiprocentní hranice. Výsledky modelu pro Českou televizi zazněly v pořadu Otázky Václava Moravce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Nejsilnějším politickým uskupením je nadále hnutí ANO Andreje Babiše | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Oproti květnu si trojice nejsilnějších stran, tedy ANO, Piráti a ODS, výrazně nepohoršila ani nepolepšila.

S odstupem se v intervalu 1,5 procentního bodu pohybuje na hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny šestice stran. Nejpříznivější je červnový volební model pro Starosty a nezávislé (STAN), kterým předvídá zisk šesti procent hlasů, což je o půl procentního bodu více než podle minulého průzkumu.

Kalousek nebude příští rok kandidovat do sněmovny. Chce ale jednat o předvolebním bloku

Číst článek

Totožný zisk 5,5 procenta hlasů předvídá průzkum pro trojici stran: KSČM a TOP 09 si oproti předchozímu volebnímu modelu o půl procentního bodu polepšily, naopak SPD o 2,5 procentního bodu propadla.

SPD je jediným subjektem, u nějž sociologové za poslední měsíc zaznamenali výraznější posun ve voličských preferencích. „Preference SPD jsou však dlouhodobě výrazně rozkolísané, proto předpokládáme, že jde spíše o jednorázový výkyv v datech,“ uvedli.

Přesně pět procent šetření přisuzuje sociálním demokratům, což je o půl procentního bodu méně oproti minulému modelu.

Jedinou současnou sněmovní stranou, která by se do dolní komory podle Kantar CZ nedostala, je KDU-ČSL. Podporu jí vyjádřilo 4,5 procenta dotázaných, což je lepší výsledek než v květnu, kdy lidovci dosáhli na čtyři procenta. Oproti jiným menším stranám se KDU-ČSL pod hranicí pro vstup do dolní komory pohybuje dlouhodobě.

Z dalších stran přisoudil volební model tři procenta Trikolóře, ostatní strany by dohromady získaly dvě procenta hlasů.

Při přepočtu volebního zisku na mandáty by si 200 křesel rozdělilo osm stran. Vítězné hnutí ANO by získalo 86 mandátů, Piráti 42 a ODS by měla 27 poslanců. SPD přisoudil model 12 křesel a TOP 09 deset. STAN a ČSSD by podle Kantar CZ měli ve sněmovně osm křesel a komunisté sedm.

Průzkum se konal od poloviny června do začátku července na vzorku 865 respondentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme