Volby do sněmovny by vyhrálo ANO, po kauze Babiše mladšího si polepšilo o 5,5 procenta

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 procenta hlasů. Navzdory kauze údajného únosu syna premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše hnutí od října posílilo o 5,5 procentního bodu. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi.

průzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební průzkum podle politických stran do PS (listopad 2018) | Zdroj: Kantar CZ

Druzí Piráti si polepšili o tři procentní body na 19 procent, ODS pak o dva procentní body na 16 procent. Do sněmovny by se dostalo celkem sedm stran, vládní ČSSD jen těsně, stejně jako STAN, SPD a KSČM.

Mimo dolní komoru by zůstaly KDU-ČSL a TOP 09. Zatímco první tři strany v listopadu posilovaly, všech šest ostatních současných sněmovních stran ztrácelo.

„Velký mediální humbuk kolem osoby premiéra a jeho syna má možná přesně opačný efekt, než někteří očekávali,“ uvedl analytik Kantar CZ Pavel Ranocha.

Aféra údajného únosu Babišova syna vypukla v první polovině listopadu po zveřejnění reportáže na serveru Seznam Zprávy. Opozice kvůli kauze vyvolala ve sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Pro pád kabinetu ale nakonec nesehnala dost hlasů.

ANO roste podpora

Agentura se ptala lidí, kteří by nově volili ANO, na jejich důvody. „Téměř unisono nám říkali, že je to, dle jejich slov, až nechutná štvanice na premiéra a jeho rodinu. Tak trošku i na truc by proto v tuhle chvíli podpořili hnutí ANO a Andreje Babiše osobně,“ řekl Ranocha.

Realizovali jsme, co jsme si předsevzali, tvrdí policie. ‚S Babišem mladším se nespojili,‘ říká zastupitelství

Číst článek

Značná část přelivu hlasů se podle něj uskutečnila v týdnu, kdy „probíhala největší přestřelka“.

Noví voliči k ANO přešli především od KSČM, SPD a zčásti i ČSSD. Komunisté by nyní ve volbách skončili čtvrtí se šesti procenty. Od října ztratili půl procentního bodu.

SPD kleslo o dva procentní body na 5,5 procentního bodu. Stejný zisk by mělo i hnutí STAN, v jeho případě jde o ztrátu 1,5 procentního bodu.

ČSSD by byla po poklesu o půl procentního bodu na pěti procentech, tedy přesně na hranici potřebné pro získání křesel ve sněmovně. Pod ní by skončili lidovci a TOP 09 se 4,5, respektive čtyřmi procenty.

Voliči tíhnou k silným stranám

Nárůst ANO, Pirátů a ODS může být podle Ranochy začínajícím trendem, kdy voliči koncentrují své hlasy u tří nejsilnějších stran.

Průzkum Medianu: během vládní krize nejlépe obstál prezident Zeman, středopravá opozice a média

Číst článek

„Pochopitelně na to potom doplácejí menší strany,“ podotkl. K volbě Pirátů a ODS se kloní lidé, kteří by dříve volili lidovce, TOP 09 a zčásti STAN.

Piráti podle analytika přirozeně přitahují zejména mladší voliče. „Když se podíváme na jejich preference u lidí do 30 let, tak v tuto chvíli šplhají až ke 40 procentům,“ dodal Ranocha.

Průzkum Kantar CZ se uskutečnil od 3. do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 885 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme