Volební skandál na Kroměřížsku a Karlovarsku

Malý volební skandál hýbe obcí Komárno na Kroměřížsku. Lidé tam spolu s hlasovacími lístky pro komunální volby dostali do schránky propagační leták strany, za kterou kandiduje starosta obce. Případ řeší okresní úřad. Volební kauzu mají také v Karlových Varech. 18 z 25 kandidátů Strany za životní jistoty vůbec netušilo, že kandidují do městského zastupitelstva. Je mezi i mentálně postižená žena. Karlovarská radnice kvůli kandidátce podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volič u urny | Foto: Jan Rosenauer

Obyvatelé Komárna byli překvapeni, když jim z úřední obálky vypadl kromě volebních listin také pestrý leták ČSSD. Někteří volali koordinátoru voleb Josefu Urbanovi na okresní úřad v Kroměříži. Ten ale upozornil, že jednání starosty nebylo protizákonné. Zákon upravuje jenom čtyři záležitosti, práva starosty vyhradit prostory pro vylepování volebních plakátů, oznámit voličům, kdy a kde se volby koanjí a tak dále. Je to záležitost cti a morálky." Šéf referátu vnitřních věcí mohl jen radit. "Voličům jsem vysvětlil, že mají právo podat stížnost a jak mohou postupovat pro případ, že budou namítat neplatnost voleb. Starosta Komárna Miroslav Smolka chybu uznal a občanům se opakovaně omluvil v místním rozhlase.

Šéfka karlovarské organizace Strany za životní jistoty prý podváděla při sestavování kandidátní listiny pro komunální volby. Na písemném prohlášení, jehož prostřednictvím občané potvrzují svou vůli kandidovat za politickou stranu, totiž zfalšovala nejméně 13 podpisů. Nesrovnalosti zjistili úřednci magistrátu v Karlových Varech, kteří událost ohlásili na policii s podezřením na trestný čin maření průběhu voleb a referenda.

Na nesrovnalosti upozornili občané, jejichž jména se na kandidátní listině objevila bez jejich souhlasu. V původní kandidátní listině například figurovala jako úřednice mentálně postižená žena. Podezření na podvod potvrdilo ověřování podpisů kandidátů, po kterém úředníci ihned reagovali.

"Podávali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele," uvádí za odbor nitřních věcí magistrálu Jindřiška Galová. Na kandidátní listině Strany za životní jistoty v Karlových Varech původně čítající 25 jmen, je pouze 7 osob zapsáno správně. Zmocněnec politické strany Alois Hušek slibuje podvedeným omluvu a naznačuje další vývoj případu. "Paní Nováková bude zproštěna funkce předsedkyně organizace Karlovy Vary 2."

Šéfka karlovarské organizace strany Marie Nováková ale popírá, že by podpisy zfalšovala. Tvrdí, že prohlášení podepsala jen za sebe. Dodala, že výběrem kandidátů pověřila některé členy strany a podepsaná prohlášení kandidátů potom už neviděla.

Markéta Kaclová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme