Volební sněm hnutí ANO pokračuje. Kdo bude krýt Andreji Babišovi záda?

Celostátní sněm hnutí ANO si v neděli zvolí zbývající členy vedení. Prvním místopředsedou zřejmě zůstane Jaroslav Faltýnek. Změny se ale očekávají na postech řadových místopředsedů a členů předsednictva. Místopředsedy hnutí se chtějí stát mimo jiné ministři životního prostředí Richard Brabec a obrany Martin Stropnický. Delegáti sněmu už v sobotu rozhodli, že předsedou hnutí bude dál vicepremiérem a ministr financí Andrej Babiš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Staronový předseda hnutí Andrej Babiš získal v sobotu masivní podporu. Hlas mu dalo necelých 95 procent delegátů celostátního sněmu. Nyní zbývá, aby delegáti rozhodli o tom, kdo mu bude krýt záda. Sám Babiš nechtěl říct, kterými kandidáty by se rád obklopil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební sněm hnutí ANO pokračuje. Kdo bude krýt Andreji Babišovi záda? Téma pro Václava Štefana

Prvním místopředsedou nejspíš zůstane Jaroslav Faltýnek, který v krajích získal jedenáct nominací.

Původně měl dva protikandidáty, a to středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou a brněnského primátora Petra Vokřála. Ten ale kandidaturu stáhl.

Změny se ale očekávají na postech řadových místopředsedů. O toto křeslo chce bojovat také ministr obrany Martin Stropnický. „Vznikla idea, že by ministři měli být ve vedení viditelnější. Jsou to lidé, kteří můžou častěji obhajovat program, mluvit za hnutí před veřejností a v médiích. Mají k tomu daleko víc příležitostí,“ vysvětloval Stropnický.

Post místopředsedy by rád získal i další ministr hnutí ANO, šéf resortu životního prostředí Richard Brabec.

Sněm ANO, Jaroslav Faltýnek | Foto: Filip Jandourek

„Troufám si a snad to nebude znít úplně neskromně, že mám schopnost tomu dát ještě i časově víc, a je to hrozně potřeba. Jsem členem předsednictva, ale samozřejmě ten nejužší tým vedení bude muset být takzvaně našláplejší,“ podotkl Brabec.

Oba ministři získali shodně z krajů sedm nominací, což je nejvíc ze všech kandidátů na tuto pozici. Nominaci na místopředsedu ANO má také poslanec Jan Volný, na Vysočině pak nominovali karlovarskou hejtmanku a bývalou náměstkyni ministra vnitra Janu Vildumetzovou, v Moravskoslezském kraji náměstka ostravského primátora Radima Babince. V Jihočeském kraji získala nominaci na místopředsedkyni hnutí Radka Maxová.

'Nemám 100 procent, jsem šťastný,‘ Babiš poděkoval delegátům, kteří hlasovali proti němu

Číst článek

Stávajícími místopředsedy jsou středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová, poslanec Jan Volný a brněnský primátor Petr Vokřál. Členy předsednictva pak jsou ministři Brabec a Stropnický, poslanci Margita Balaštíková a Martin Komárek, náměstek pardubického primátora Jan Řehounek, podnikatel Radek Popelka a manažer Radek Hloušek.

Vládní ANO by si také mohlo schválit nové stanovy, a to i kvůli častým sporům s místními organizacemi. Andrej Babiš v sobotu zopakoval, že debatu o prezidentských volbách a možném kandidátovi hnutí ANO neočekává.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme