Nedodržení lhůty a vady v návrzích. Nejvyšší správní soud odmítl první část volebních stížností

Nejvyšší správní soud v úterý odmítl první „balík“ volebních stížností, které obdržel v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny. Důvodem odmítnutí je buď to, že pisatelé nedodrželi lhůtu pro podání stížností, anebo to, že po výzvě soudu neodstranili vady návrhů, například nekonkretizovali, čeho se domáhají. Šlo o podněty, ve kterých pisatelé obecně poukazují na domnělou nezákonnost voleb nebo na nerovný přístup médií ke stranám a hnutím.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud

Lhůta pro zpochybnění voleb vypršela v pátek odpoledne, kdy Nejvyšší správní soud evidoval 210 stížností (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Lhůta pro zpochybnění voleb vypršela v pátek odpoledne, kdy Nejvyšší správní soud evidoval 210 stížností, téměř trojnásobek oproti roku 2017, kdy jich bylo 77.

Podstatná část letošních voličských podnětů je namířená proti České televizi a dalším médiím, která podle pisatelů neposkytovala stejný prostor všem kandidujícím subjektům, když do debat vybírala jen ty, které bodovaly v předvolebních průzkumech.

Začala lhůta, v níž je možné zpochybnit sněmovní volby. Na podání stížnosti je čas až do příštího pátku

Číst článek

V mnoha podáních pisatelé vyjadřují nesouhlas s částečnou změnou volebního systému po nálezu Ústavního soudu, kritizují možnost spojení stran do koalic, dále jim vadilo, že museli mít rouškou zakrytý obličej ve volební místnosti, nebo naopak to, že volební komise nežádala odkrytí obličeje, aby zkontrolovala totožnost voliče. Někteří pisatelé poukazují také na nesrovnalosti v započítávání preferenčních hlasů.

Na soud se ale obrátili také Piráti a STAN. Domáhají se vyslovení neplatnosti zvolení poslanců Ondřeje Babky (ANO) v Jihočeském kraji, Karly Maříkové (SPD) v Karlovarském kraji a Jaroslava Dvořáka (SPD) ve Zlínském kraji. Stížnost vychází z jiného výkladu volebního zákona, pokud jde o přidělování mandátů v druhém skrutiniu, než z toho, který použilo ministerstvo vnitra.

Piráti a STAN tak navrhují soudu, aby místo Babky, Maříkové a Dvořáka prohlásil za zvolené poslance kandidáta jejich koalice na Vysočině Miloně Slabého (STAN), kandidátku SPD v Jihomoravském kraji Petru Svedíkovou Vávrovou a kandidáta SPD v Olomouckém kraji Pavla Jelínka.

O volebních stížnostech rozhoduje stálý sedmičlenný senát Nejvyššího správního soudu do 20 dnů poté, kdy volební stížnost dorazila k soudu. Letos tak lhůta skončí 11. listopadu v případě návrhů, které dorazily na poslední chvíli. Ustavující zasedání sněmovny v povolebním složení začne 8. listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme