‚Narovnání pokřiveného prostředí.‘ Opoziční politici přivítali verdikt Ústavního soudu
Opoziční politici přivítali zrušení části volebního zákona, jak o tom ve středu rozhodl Ústavní soud. Podle lidovců povede k narovnání pokřiveného prostředí, Piráti oceňují konec znevýhodňování malých stran.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že Ústavní soud potvrdil dlouhodobý názor Pirátů i Starostů a nezávislých, že hlasy voličů musí mít stejnou váhu.
Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Koalicím bude stačit pro vstup do sněmovny pět procent hlasů
Číst článek
„Aditivní klauzule byla pozůstatkem opoziční smlouvy, dlouhodobě jsme prosazovali její snižování,“ uvedl Bartoš. „Na koaliční spolupráci Pirátů a STAN se verdiktem Ústavního soudu samozřejmě nic nemění,“ dodal.
Nutnost, aby koalice získaly pro vstup do sněmovny násobně více hlasů než jednotlivé strany, podle něj deformovala rovnou politickou soutěž a omezovala spolupráci politických subjektů.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka napsal, že rozhodnutí vede k narovnání pokřiveného prostředí.
„Aby hlasy voličů v menších krajích, kteří volí strany výsledkem pod deset procent, nebyly diskriminovány jako doposud,“ poznamenal. Rozhodnutí Ústavního soudu také podle něj nebude mít na koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) žádný vliv.
Česko jako jeden volební obvod? Hamáček představil čtyři možné změny volebního zákona
Číst článek
Podle Starostů dalo rozhodnutí ÚS za pravdu názoru, že dosavadní systém byl diskriminační a porušoval ústavně garantované právo rovnosti hlasů. „Teď je díky práci senátorů šance to změnit,“ uvedl šéf STAN Vít Rakušan. Starostové jsou podle něj připraveni na urychlené společné jednání zástupců všech stran.
„Musí začít připravovat takovou změnu volebního zákona, která bude spravedlivá pro všechny občany naší země a každý volič v letošních volbách bude mít stejnou váhu hlasu a nebude se cítit volebním systémem bitý,“ dodal.
Špatné načasování
Předseda ODS Petr Fiala v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu také upozornil, že volby už jsou za dveřmi. Uskutečnit se mají 8. a 9. října.
Na volební koalici ODS s lidovci a TOP 09 podle něj verdikt vliv nemá. „Aditivní klauzule jsme se nebáli. Věříme, že uspějeme v jakémkoli volebním systému,“ doplnil. Předseda ODS Petr Fiala v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu také upozornil, že volby už jsou za dveřmi. Uskutečnit se mají 8. a 9. října.
„Musíme upravovat volební zákon pár měsíců před vyhlášenými volbami. Horší čas se nedal zvolit. Pro koho to bude výhodné, to se teprve uvidí. U volebního inženýrství často platí, že na tom nevydělá ten, pro koho byly úpravy šité na míru,“ uvedl.
Účelovost a vměšování
Předseda SPD Tomio Okamura napsal, že jeho hnutí dlouhodobě prosazuje rovnost hlasů všech občanů. „Otázkou zůstává, proč Ústavní soud desetiletí údajnou protiústavnost přehlížel a rozhodl najednou těsně před klíčovými sněmovními volbami,“ uvedl.
Soud podle něj tak mohl pomoci například koalici ODS, lidovců a TOP 09, která díky tomu získá jistotu, že se dostane do Sněmovny. „Takže si musíme klást otázku, zda není rozhodnutí účelové,“ uvedl.
Za obrovský zásah do volebního procesu označil rozhodnutí předseda KSČM Vojtěch Filip. „Považuji jej za hrubé vměšování do probíhající kampaně,“ uvedl. Chování soudu označil za odporné. Rozhodnutí komplikuje situaci a vytváří podle jeho názoru nepřiměřený tlak na české občany.