Voleník se opět ujme vedení NKÚ

Dalších devět let bude prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník. Jeho funkční období skončilo 7. července a od té doby byl úřad bez vedení. Prezident republiky Václav Havel dnes jmenuje Voleníka znovu do funkce. Prezident ale nesouhlasí s tím, aby se viceprezidentem NKÚ stal František Brožík z ČSSD, a proto v co nejkratší době očekává, že se Poslanecká sněmovna usnese na novém návrhu na obsazení této funkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Voleník doufá, že se stále více kontrolních akcí podaří dotáhnout do konce - až ke konkrétním viníkům odpovědným za špatné hospodaření se státními prostředky. "Vůbec si myslím, že základním úkolem, který vždycky člověk má, je spojovat lidi dohromady k tomu, aby chtěli jít sami za nějakým cílem, který má skutečně smysl. Čistota veřejných financí a pokud možno rozumné hospodaření s veřejným majetkem je cíl, za který stojí bojovat."

Znovu do funkce ho už na jaře navrhly poslanci všech parlamentních stran a sám Voleník si takové podpory cení. "Rozhodně je to výzva k tomu, abych se snažil do budoucna principy, které jsem vnesl do práce, udržet i v těch následujících letech tak, abych té funkci dostál se ctí a především abych odváděl práci, která bude prospěšná všem lidem kolem mne."

Prezident ale nesouhlasí s tím, aby se viceprezidentem NKÚ stal František Brožík z ČSSD, a proto v co nejkratší době očekává, že se Poslanecká sněmovna usnese na novém návrhu na obsazení této funkce. Brožíka navrhla předchozí sněmovna a prezident doufal, že nová nominace změní, nicméně se tak nestalo. V ČSSD se nyní hovoří o tom, že by místo něj mohla sněmovna do vedení NKÚ Havlovi navrhnout například bývalé poslance Františka Španbauera nebo Dušana Tešnara.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor, Hana Siraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme